Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Iglaki
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Sosna wejmutka ‘Greg’

Pinus strobus 'Greg'
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: mało
Pokrój: zwarty, karłowy, kulisty
Wysokość: 50 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: zielonosrebrna
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Sosna wejmutka 'Greg' to odmiana pięcioigielnej sosny, wyselekcjonowana w USA w Vermont, przez Grega Williams'a, w 1988 roku.

'Greg' to zimozielona, karłowa, kulista, wolnorosnąca odmiana wejmutki, o zwartym, gęstym pokroju, osiągająca średnicę 0,5-1m i dekoracyjnych, długich, delikatnych, wiotkich, zielonych, przechodzących w srebrzystozielone igłach. Zebrane są one na pędach w okółkach po 5 sztuk. Roślina może być również oferowana w sprzedaży jako forma szczepiona na niewysokich pniach.

Sosna wejmutka 'Greg' to roślina niewymagająca, najlepiej rośnie na przeciętnych ogrodowych, suchych, przepuszczalnych glebach, o odczynie lekko kwaśnym oraz na słonecznym, jasnym stanowisku (źle znosi pełne zacienienie, w takich warunkach znacznie gorzej rośnie i może chorować). Odporna na mróz. Strefa mrozoodporności 5B.

Sosna wejmutka ‘Greg’ nadaje się doskonale do sadzenia w większych pojemnikach (pod warunkiem ich dobrego zabezpieczenia na zimę), ogrodach przydomowych  i ogrodach skalnych. Jej forma szczepiona na pniu, doskonale urozmaica skalne rabaty i ogrody przydomowe. Świetnie wygląda zarówno jako soliter, jak i sadzona w małych kompozycjach, czy grupach.

 

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.