Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Iglaki
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Sosna wejmutka 'Green Twist' = ‘Green Curls’

Pinus strobus 'Green Twist' = 'Green Curls'
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: mało
Pokrój: zwarty, płaskokulisty, karłowy
Wysokość: 20 cm - 80 cm
Barwa liści/igieł: niebieskozielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
  • -
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Sosna wejmutka 'Green Twist' , znana również pod nazwą 'Green Curls', to odmiana pięcioigielnej sosny, wyselekcjonowana w USA przez Rand'ego Dykstra, pochodząca z czarciej miotły znalezionej na odmianie sosny wejmutki (Pinus strobus) 'Torulosa', w Arboretum Bickelhaup w stanie Iowa przed 1995 rokiem. Wprowadzona do handlu w 1995 roku.

>>Przeczytaj też: Iglaki w ogrodzie. Trzy popularne rośliny iglaste: modrzew, jałowiec, sosna

Sosna wejmutka

Sosna wejmutka 'Green Twist' to zimozielona, krzewiasta, wolno rosnąca (karłowa), krzewiasta odmiana wejmutki, o zwartym, płaskokulistym pokroju i bardzo gęstej, niezbyt regularnej koronie, osiągającej średnicę 80 cm. Ma niezwykle dekoracyjne, poskręcane, niebieskozielone igły, o długości 4-5 cm, opatrzone jasnym pasem.

Pinus strobus 'Green Twist' wymagania i zastosowanie

Sosna wejmutka 'Green Twist' to roślina niewymagająca, najlepiej rośnie na przeciętnych ogrodowych, ale suchych lub umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych glebach, o odczynie lekko kwaśnym oraz na półcienistym lub cienistym stanowisku . Odporna na mróz. Strefa mrozoodporności 5B.

Ta odmiana sosny wejmutki doskonale nadaje się do sadzenia w pojemnikach (pod warunkiem ich dobrego zabezpieczenia na zimę), ogrodach skalnych i wrzosowiskach. Jej forma szczepiona na pniu, doskonale urozmaica skalne rabaty i ogrody przydomowe. Świetnie wygląda zarówno jako soliter, jak i sadzona w małych kompozycjach, czy grupach.

 

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.