Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Iglaki
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Sosna Thunberga 'Ogon'

Pinus thunbergii 'Ogon'
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: mało
Pokrój: nieregularny, stożkowaty, luźny, rozłożysty
Wysokość: 5 m - 10 m
Barwa liści/igieł: zielona, żółta
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Sosna Thunberga 'Ogon' to odmiana oryginalnej, dwuigielnej sosny o nieznanym dokładnie, japońskim pochodzeniu.  Pierwsza wzmianka dotycząca tej rośliny ukazała się w 1986 roku, w katalogu roślin kolekcjonerskich w USA, dokąd odmianę tą sprowadził Barry Singer.

Sosna Thunberga 'Ogon' to drzewo iglaste, dorastające do 5-10m wysokości, o średniej sile wzrostu i 10-15 centymetrowych przyrostach rocznych. Ma początkowo luźny, nieregularny pokrój, z szeroko rozpostartymi gałęziami, z czasem zagęszcza się, tworząc regularny, rozłożysty stożek. Doskonale znosi cięcie i formowanie, dzięki czemu łatwo można nadać jej oryginalny wygląd drzewiastego bonsai.
Największa ozdobą tej odmiany sa zimozielone, długie, miękkie igły, zebrane po 2 w okółkach na pędach. Kolor zielony mają jedynie młode, wiosenne przyrosty, które latem i jesienią przybierają coraz intensywniejszą żółtą barwę, aby zimą uzyskać piękny złocistożółty odcień. Stąd pochodzi nazwa tej odmiany: Ogon, co po japońsku oznacza 'złoto'.

Sosna Thunberga 'Ogon' jest niewybredna w stosunku do podłoża. Dobrze radzi sobie na każdej przeciętnej ogrodowej, nawet suchej i zasolonej glebie, o odczynie lekko kwaśnym. Nie sprzyja jej jedynie podłoże podmokłe i ciężkie. Sosna Thunberga 'Ogon' kocha słońce, które jest jej niezbędne do uzyskania prawidłowego, dekoracyjnego wybarwienia igieł. Jest odporna na mróz. Strefa mrozoodporności 5B.

Sosna Thunberga 'Ogon' doskonale nadaje się do większych ogrodów przydomowych, ogrodów japońskich i parków,  szczególnie pięknie prezentuje się jako soliter na tle ciemno ulistnionych wysokich rabat lub drzew i krzewów, szczególnie dekoracyjna, jeśli jest prowadzona w formie bonsai.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.