Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Iglaki
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Sosna rumelijska

Pinus peuce
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: mało
Pokrój: stożkowy
Wysokość: 5 m - 10 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Sosna rumelijska pochodzi z okolic gór Półwyspu Bałkańskiego. Jest bardzo popularna w Skandynawii, w Polsce mało znana. Należy do rodziny sosnowatych (Pinaceae).

>>Przeczytaj też: Sosna w ogrodzie - najpopularniejsze gatunki i odmiany sosen do sadzenia w ogrodzie

Sosna rumelijska - opis

Sosna rumelijska jest drzewem iglastym o szarobrązowej, gładkiej korze. Korona o stożkowym pokroju jest gęsta i regularna. Drzewo osiąga od 5 do 10 m wysokości (po około 30 latach). Pędy są grube, dość rozłożyste, zdarza się, że sięgają podłoża. Sztywne igły maja nawet do 10 cm długości, są zebrane po pięć w pęczkach. Od spodu igły są jasnozielone z wyraźnymi paseczkami, z wierzchu ciemnozielone, mieniące się, błyszczące. Czerwone szyszki żeńskie z czasem zielenieją, a będąc dojrzałe stają się brązowe. Mają cylindryczny kształt, są skórzaste. Ich rozmiar waha się od 5 do 15 cm. Szyszki męskie są małe w kolorze żółtym. Nasiona małe, szarobrązowe, zaopatrzone w skrzydełka, dojrzewają w październiku w następnym roku po kwitnieniu.

Sosna rumelijska - warunki uprawy

Sosna rumelijska nie ma dużych wymagań glebowych. Lubi miejsce półcieniste. Ma sporą tolerancję co do podłoża, jednak najlepiej czuje się w glebie umiarkowanie żyznej, raczej nie wapiennej, lekko wilgotnej, o odczynie od kwaśnego do obojętnego. Roślina jest w pełni mrozoodporna oraz niewrażliwa na rdzę wejmutkowo-porzeczkową oraz suszę.

Sosna rumelijska - pielęgnacja

Sosna rumelijska nie ma szczególnych wymagań pielęgnacyjnych. Raz na jakiś czas dobrze jest dokonać cięcia fitosanitarnego, aby utrzymać koronę w dobrej kondycji. Rozmnaża się przez siew nasion oraz przez szczepienie.

>>Przeczytaj też: Sosny - uprawa, pielęgnacja, zastosowanie

Sosna rumelijska - zastosowanie

Ten gatunek sosny jest bardzo piękny, dlatego warto wprowadzić go do ogrodu. Dobrze prezentuje się jako soliter, a także w towarzystwie innych gatunków iglastych. Drewno z sosny rumelijskiej wykorzystywane jest w budownictwie, jest jasne i miękkie. Sosna rumelijska sprawdza się w parkach, w zieleni miejskiej.

Poznaj inne sosny:

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.