Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Iglaki
lista roślin
fot: Mariusz Bykowski

Sosna pospolita 'Skjak'

Pinus sylvestris 'Skjak'
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: mało
Pokrój: nieregularny, stożkowaty
Wysokość: 1 m - 1,8 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Sosna pospolita 'Skjak' należy do rodziny sosnowatych (Pinaceae). To karłowa odmiana sosny pospolitej powstała z tzw. czarciej miotły. Osiąga 100-180 cm wysokości. Rośnie wolno – po 10 latach dorasta do 100-120 cm wysokości. Posiada nieregularny, stożkowaty pokrój. Pędy są gęste i zwarte. Długie igły mają zieloną barwę.

Sosna pospolita 'Skjak' najlepiej rośnie w miejscach słonecznych, chociaż toleruje również warunki półcieniste. Jest tolerancyjna względem podłoża – może rosnąć nawet na glebach piaszczystych, ubogich w składniki pokarmowe. Gleba powinna być przede wszystkim przepuszczalna.

Sosnę pospolitą 'Skjak' można sadzić jesienią lub wiosną. Jest mrozoodporna. W pierwszych latach uprawy warto ją podlewać – w czasie suszy. Dobrze reaguje na nawożenie organiczne. Z reguły nie sprawia problemów w uprawie.

Sosna pospolita 'Skjak' ze względu na niewielkie wymagania dobrze rośnie niemal w każdym miejscu. Doskonale nadaje się do tworzenia wielogatunkowych kompozycji, dekoracji skalniaków, wrzosowisk i alpinariów. Jej nietypowy pokrój sprawia, że znakomicie komponuje się w ogrodach orientalnych. Dobrze wygląda sadzona pojedynczo i w grupach.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.