Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Iglaki
lista roślin
fot: Mariusz Bykowski

Sosna górska (kosodrzewina) var. pumilio

Pinus mugo var. pumilio
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: mało
Pokrój: krzaczasty
Wysokość: do 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Sosna górska – opis

Sosny górskie, nazywane kosodrzewinami lub kosówkami, to wytrzymałe i bardzo zmienne w formie krzewy lub drzewa, często rosnące w formie płożącej. Z reguły mają mocny, krótki pień i liczne, nierzadko powyginane gałęzie. Kosodrzewina ze względu na małe wymagania i dużą odporność na niesprzyjające warunki jest cennym gatunkiem rośliny iglastej, znakomicie nadającym się do uprawy w ogrodach. W uprawie spotykane są najczęściej jej liczne odmiany, z wyjątkiem niskiej formy krzewu określanej jako „var. pumilio”, która uznawana jest za swoistą odmianę botaniczną gatunku.

Sosna karłowata

Sosna górska var. pumilio jest formą karłową o rozłożystym, krzaczastym i niemal płożącym pokroju. Jej pędy wzniesione są do góry i osiągają wysokość około 1 m, natomiast gałęzie trzymają się bliżej ziemi, rozrastając się na szerokość nawet do 3 m. Sosna górska var. pumilio rośnie wolno i ma dość krótkie, kłujące, ciemnozielone igły, wyrastające parami ułożonymi na pędach w nieregularne okółki. Jesienią na krzewie pojawiają się też niewielkie, początkowo niebieskobordowe, później brązowe szyszki, które stanowią dodatkowy element dekoracyjny rośliny.

Kosodrzewina pumilio – uprawa

Pinus mugo pumilio to odmiana wyjątkowo odporna na niesprzyjające warunki. Nie ma żadnych szczególnych oczekiwań w stosunku do podłoża i dobrze rośnie na większości typowych gleb ogrodowych. Dobrze znosi niskie temperatury, wiatr, przejściową suszę i zanieczyszczenie powietrza, ale oczekuje słonecznego stanowiska uprawy.

Kosodrzewina w ogrodzie

Kosodrzewina pumilio wiosennych przyrostów. Ze względu na duże zdolności przystosowawcze i małe wymagania uprawowe, sosna górska var. pumilio ma szerokie zastosowanie w ogrodach. Znakomicie nadaje się do umacniania skarp lub sadzenia w dużych ogrodach skalnych i alpinariach, ale może być też wykorzystywana jako roślina okrywowa lub niski krzew żywopłotowy. Odmiana dobrze prezentuje się zarówno jako soliter, jak i w grupie. Sosna kosodrzewina pięknie wygląda także w ogrodach orientalnych i nadaje się do uprawy pojemnikowej. Pozyskując sosnę górską do uprawy, należy jednak pamiętać, że na stanowiskach naturalnych jest ona objęta ochroną, dlatego należy jej szukać u hodowców lub w szkółkach.

 

>>Przeczytaj też: Rośliny dobre na skarpę

 

Poznaj odmiany odmiany sosny górskiej:

Tekst: Katarzyna Józefowicz
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.