Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Iglaki
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Sosna górska (kosodrzewina) 'Hnizdo'

Pinus mugo 'Hnizdo'
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: mało
Pokrój: karłowy, szerokostożkowy, kulisty, zwarty
Wysokość: 20 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
  • -
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Sosna górska (kosodrzewina) 'Hnizdo' to odmiana wysokogórskiego krzewu iglastego, odnaleziona w Czechach jako czarcia miotła na podgatunku sosny górskiej Pinus mugo subsp. rotundata przez Miroslava Kostelnicka i J. Mottl'a, wprowadzona do handlu w 1984 roku.

'Hnizdo' to zimozielona, wolnorosnąca (karłowa) odmiana dwuigielnej sosny, o zwartym, początkowo kulistym, w starszym wieku szerokostożkowym, zaokrąglonym pokroju, po 20 latach dorastająca do 1 m wysokości. Ma pędy krótkie i sztywne oraz ciemnozielone igły, proste, ułożone promieniście wokół pędów, w gęsto przylegające do siebie rozetki z pąkiem w środku. Roczne przyrosty pędów wynoszą 4-5 cm.

Sosna górska (kosodrzewina) 'Hnizdo' to roślina niewymagająca, najlepiej rośnie na suchych lub umiarkowanie wilgotnych, przepuszcalnych glebach, o odczynie lekko kwaśnym oraz słonecznym, jasnym stanowisku. Całkowice odporna na mróz. Strefa mrozoodporności 4.

Nadaje się doskonale do sadzenia w pojemnikach (pod warunkiem ich dobrego zabezpieczenia na zimę), wrzosowiskach i ogrodach skalnych. Może być  szczepiona na pniu. Doskonale urozmaica skalne rabaty, tarasy i nawet niewielkie ogrody przydomowe. Doskonale wygląda na rabatach, w połączeniu z innymi karłowymi iglakami.

Sosna górska (kosodrzewina) 'Hnizdo' może być rozmnażana jedynie wegetatywnie, przez szczepienie.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.