Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Iglaki
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Sosna gęstokwiatowa 'Golden Ghost'

Pinus densiflora 'Golden Ghost'
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: średnio
Pokrój: wyprostowany, krzaczasty
Wysokość: 2 m - 3 m
Barwa liści/igieł: zielonożółta
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - VI
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Sosna gęstokwiatowa ‘Golden Ghost' to zimozielony krzew iglasty, odmiana wyselekcjonowana spośród siewek gatunku, pod koniec lat 90-tych XX wieku, w USA, przez Talona Buchholza.

Sosna gęstokwiatowa ‘Golden Ghost' charakteryzuje się powolnym wzrostem i krzaczastym, wyprostowanym pokrojem. Osiąga docelowo 2-3m wysokości. Ma pogięte gałęzie, miękkie, charakterystycznie przebarwione , pstrokate, zielono-żółte igły długości 8–12 cm, zebrane po dwie na krótkopędach. W naszych warunkach jest niewysokim drzewem o parasolowatej koronie (szybko traci dolne gałęzie nawet na słonecznych stanowiskach). Jest gatunkiem jednopiennym. Roślina kwitnie (pyli) od kwietnia do czerwca. Szyszki nasienne dojrzewają od września do października w kolejnym roku. Odmiana ‘Golden Ghost' jest również bardzo efektowna w formie szczepionej na pniu.

Sosna gęstokwiatowa ‘Golden Ghost' najlepiej rośnie na słonecznych stanowiskach i  próchniczej, przepuszczalnej glebie, która powinna być też lekko kwaśna i umiarkowanie wilgotna. Roślina odporna na mróz.  Strefa mrozoodporności 5B.

Odmiana ta jest polecana do małych ogrodów, do ogrodów skalnych i japońskich. Doskonale sprawdza się również jako roślina do pojemników (pamiętać należy jednak, aby były one dobrze zabezpieczone przed zimą).

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.