Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Iglaki
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Sosna czarna 'Oregon Green'

Pinus nigra 'Oregon Green'
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: do 10 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Sosna czarna 'Oregon Green' to odmiana wyselekcjonowana w szkółkach Van Meter Nursery w Oregonie (USA).

Sosna czarna, jako gatunek, pochodzi z Europy Południowej. Ma ładne, ciemnozielone, zimozielone, długie (8-16 cm) igły zebrane po dwie. Kora na pniach i konarach jest ciemnoszara, prawie czarna. W młodym wieku korona jest szeroko stożkowa, z wzniesionymi do góry sztywnymi pędami. Później szeroka, gęsta i parasolowata lub spłaszczona. Tylko w młodym wieku sosna rośnie szybko. Dopiero po 30 latach osiąga wysokość 10 m. Ma ładne duże (10 cm) szyszki.

Sosna czarna 'Oregon Green', w stosunku do gatunku wyróżnia się ciekawym pokrojem, uzyskiwanym dzięki regularnemu rozmieszczeniu gałęzi wokół pnia w niemalże idealnych okółkach.

Sosna czarna 'Oregon Green' ma małe wymagania glebowe i jest łatwa w uprawie - może rosnąć na każdej, przeciętnej ogrodowej glebie, pod warunkiem, że będzie ona przeciętnie wilgotna. Wymaga stanowisk słonecznych. Jest wyjątkowo odporna na zanieczyszczenie powietrza, mrozy i silne wiatry. Strefa mrozoodporności 5B.

Jest polecana do dużych ogrodów - do sadzenia pojedynczo, jako soliter, choć dobrze wygląda również sadzona w luźnych grupach.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.