Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Iglaki
lista roślin
fot: Mariusz Bykowski

Sosna czarna 'Green Bullet'

Pinus nigra 'Green Bullet'
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: mało
Pokrój: kulisty
Wysokość: do 50 cm
Barwa liści/igieł: ciemnozielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Sosna czarna to duże drzewo o luźnej, parasolowatej, ciemnej, nieregularnej koronie i wyprostowanym, mocnym pniu, pokrytym ciemnoszarą, prawie czarną korą. Gatunek zasiedla głównie rejony Bałkanów i Azji Mniejszej, występując najczęściej na wyżynach i terenach górzystych. Ze względu na swoją niezwykłą odporność na niesprzyjające warunki atmosferyczne i glebowe, drzewo jest chętnie uprawiane w ogrodach. Rzadko jednak spotyka się je w formie czystego gatunku, gdyż znacznie bardziej atrakcyjne są jego liczne odmiany.

Jedną z niższych odmian sosny czarnej o karłowym wzroście i zwartym, kompaktowym, kulistym pokroju jest 'Green Bullet'. Sosna czarna 'Green Bullet' rośnie bardzo wolno, osiągając po 10 latach 40-50 cm wysokości i niewiele większą szerokość. Poza pokrojem największą ozdobą sosny czarnej 'Green Bullet' są bardzo długie, intensywnie zielone igły, wyrastające parami w pęczkach gęsto ułożonych na pędach.

Sosna czarna 'Green Bullet', podobnie jak gatunek, ma bardzo małe wymagania siedliskowe, dlatego jej uprawa jest niezwykle łatwa. Roślina doskonale radzi sobie na różnych rodzajach gleb (w tym także na suchych, przepuszczalnych i piaszczystych), jest odporna na silne wiatry, zanieczyszczenia powietrza i suszę. Bardzo dobrze znosi też niską temperaturę. Podobnie jak inne sosny, wymaga jedynie słonecznego stanowiska uprawy, gdyż w cieniu rośnie słabo i może być atakowana przez szkodniki. Igły pozbawione światła słonecznego tracą intensywnie zieloną barwę i stają się blade.

Sosna czarna 'Green Bullet' to doskonała roślina do sadzenia w niewielkich ogrodach, w alpinariach i w ogródkach skalnych. Może być też wykorzystywana do tworzenia kompozycji rabatowych z innymi roślinami iglastymi, preferującymi stanowiska słoneczne. Ze względu na dużą wytrzymałość na niesprzyjające warunki, może być także sadzona na terenach przemysłowych i w miastach. Znakomicie nadaje się również do uprawy w pojemnikach.

Tekst: Katarzyna Józefowicz
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.