Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Iglaki
lista roślin
fot: Mariusz Bykowski

Sosna bośniacka

Pinus heldreichii
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: mało
Pokrój: stożkowy
Wysokość: do 10 m
Barwa liści/igieł: ciemnozielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Sosna bośniacka jest wyjątkowo wytrzymała na niesprzyjające warunki (niewiele roślin iglastych może jej dorównać w tym względzie). Sosna bośniacka to duże, piękne drzewo o zwartej, wzniesionej i dość gęstej koronie. Pochodzi głównie z Półwyspu Bałkańskiego, gdzie zasiedla suche, wapienne gleby i niezbyt przyjazne tereny górzyste.

>>Przeczytaj też: Sosna w ogrodzie - najpopularniejsze gatunki i odmiany sosen do sadzenia w ogrodzie

Sosna bośniacka - opis sosny

Sosna bośniacka w środowisku naturalnym może dorastać do 15-20 m wysokości, ale w Polsce nie przekracza zwykle 10 m wysokości. Mimo sporych rozmiarów docelowych, drzewo rośnie bardzo wolno i po 10 latach osiąga zaledwie 1,5-2 m wysokości (przyrost roczny to 10-15 cm). Początkowo sosna bośniacka tworzy bardzo regularną, stożkową i zwartą koronę, z czasem jednak jej pokrój się rozluźnia. Mimo to korona nadal zachowuje stożkowy kształt, gdyż tworzące ją pędy i gałęzie skierowane są bardziej do góry niż na boki. Igły sosny bośniackiej są długie, kłujące, ciemnozielone oraz błyszczące i wyrastają na pędach parami w gęsto ułożonych pęczkach. Jesienią na roślinie pojawiają się niewielkie, ale bardzo atrakcyjne, purpurowofioletowe szyszki, wyrastające po dwie na szczytach pędów. Szyszki w miarę dojrzewania brązowieją i szeroko rozkładają łuski.

Sosna bośniacka - wymagania

Sosna bośniacka to idealna roślina do uprawy na terenach trudnych. Bardzo dobrze znosi niską temperaturę, silne wiatry, zanieczyszczenie powietrza, suszę i niesprzyjające warunki glebowe. Dobrze rośnie nawet na suchych, piaszczystych, przepuszczalnych, niezbyt zasobnych glebach i na wietrznych terenach nadmorskich, ale musi mieć zapewnione słoneczne stanowisko uprawy, gdyż podobnie jak inne sosny jest rośliną światłolubną. Sosna bośniacka ma też zwarty, gęsty system korzeniowy, dlatego doskonale znosi przesadzanie. Może rosnąć na glebach o różnym odczynie pH, ale preferuje stanowiska wapienne.

>>Przeczytaj też: Sosny - uprawa, pielęgnacja, zastosowanie

Sosna w ogrodzie

Sosna bośniacka jest doskonałą rośliną iglastą do uprawy w dużych ogrodach, parkach, alpinariach i na terenach nadmorskich. Dobrze sobie radzi także na obszarach przemysłowych i w miastach. Jej odmiany o bardziej kompaktowym lub karłowym pokroju, np. 'Compact Gem' czy 'Schmidtii', można sadzić także w mniejszych ogrodach, na wrzosowiskach i w ogródkach skalnych, a nawet uprawiać w pojemnikach.

Poznaj inne sosny:

Tekst: Katarzyna Józefowicz
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.