Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Iglaki
lista roślin
fot: photos.com

Modrzew japoński

Larix kaempferi
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: średnio
Pokrój: rozłożysty
Wysokość: do 25 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Modrzew japoński, to drzewo iglaste bardzo podobne do modrzewia europejskiego, choć jest od niego nieco niższe – dorasta do 25 m wysokości i tworzy szerszą koronę z długimi i rozpostartymi pędami bocznymi, rzadko zwieszającymi się (jak to jest u modrzewia europejskiego), często ze spłaszczonym wierzchołkiem. Pień modrzewia japońskiego jest prosty i regularny, najczęściej pojedynczy. Kolejną różnicą jest budowa szyszek – u modrzewia japońskiego przypominają małe różyczki (końce łusek są wyraźnie odwinięte na zewnątrz, co sprawia, że szyszki są podobne do kwiatu róży) i jest ich znacznie więcej (pędy są nimi wręcz oklejone). Ponadto młode pędy modrzewia japońskiego są pomarańczowoczerwone i pokryte warstwą wosku, a u europejskiego są żółtawe bez woskowego nalotu. Igły modrzewia japońskiego są niebieskawozielone, delikatne i niekłujące, na krótkopędach wyrastają pęczkami po 20–40 sztuk. Igły są sezonowe, wiosną są miękkie i zielone, jesienią żółkną i opadają.
Modrzew japoński nadaje się zarówno do ogrodów, jak i parków, jednak z uwagi na szybki wzrost drzewa nie powinien być sadzony w małych ogrodach. Dobrze znosi cięcie i nadaje się na formowane żywopłoty. Najlepiej rosnie na słonecznym stanowisku. Jest tolerancyjny w stosunku do gleby i odporny na zanieczyszczenia środowiska.

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.