Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Iglaki
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka

Miłorząb dwuklapowy

Ginkgo biloba
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: mało
Pokrój: rozłożysty, nieregularny, stożkowaty
Wysokość: do 40 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Miłorząb dwuklapowy to drzewo należące do rodziny miłorzębowatych (Gingkoaceae), pochodzi z Chin. Jest jedynym przedstawicielem liściastych drzew nagozalążkowych.

 

Miłorząb dwuklapowy - opis

 

Miłorząb dwuklapowy dorasta do 30–40 m wysokości. Młode drzewa mają pokrój stożkowaty, u starszych staje się on bardziej rozłożysty. Gałęzie rosną prostopadle do pnia lub kierują się ukośnie.
Liście miłorzębu są skórzaste, twarde, zielone, o wachlarzowatym kształcie i widlastym unerwieniu. Zewnętrzny brzeg liścia jest falisty. Wiosną na krótkopędach wyrastają liście o blaszkach bez wcięć, natomiast później na długopędach rozwijają się liście z wcięciem dzielącym blaszkę na dwie klapy. Jesienią liście przebarwiają się na złotożółto, opadają po pierwszych przymrozkach.
Miłorząb dwuklapowy jest rośliną dwupienną – niepozorne kwiaty męskie i żeńskie pojawiają się w tym samym czasie, co liście. Na żeńskich egzemplarzach dojrzewają nasiona otoczone mięsistą osnówką (wyglądem przypominają śliwkę).

 

Drzewo miłorząb - wymagania

Miłorząb dwuklapowy lubi stanowiska dobrze oświetlone, nie znosi natomiast ocienionych (tam zamiera). Jest odporny na mróz. Dobrze znosi gleby słabo napowietrzone, zasolone. Jest odporny na suszę glebową. Źle rośnie na glebach piaszczystych i tam, gdzie lustro wody jest wysoko. Jest odporny na choroby i szkodniki. Drzewo bardzo wolno przyrasta na grubość pnia i dosyć długo trzeba go prowadzić przy paliku. Znakomicie znosi cięcie (nadaje się na bonsai).
Polecany do dużych ogrodów i parków. Najczęściej sadzi się go jako roślinę soliterową (pojedynczo).

>>Przeczytaj też: Miłorząb dwuklapowy – jak uprawiać miłorząb w Polsce

Miłorząb - roślina lecznicza

 

Miłorząb jest także rośliną leczniczą – zawiera flawonoidy glikozydowe i terpeny. Wzmacnia układ nerwowy i krwionośny, ma silne właściwości antyoksydacyjne (antyutleniające), ochrania więc ośrodkowy układ nerwowy i układ sercowo-naczyniowy przed miażdżycą i spowalnia proces starzenia, zmniejsza agregację płytek krwi, dzięki czemu poprawia krążenie. Zapobiega pogorszeniu się wydolności umysłowej u osób starzejących się.

>>Przeczytaj też: Miłorząb dwuklapowy – właściwości lecznicze miłorzębu i zbiór surowca

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.