Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Iglaki
lista roślin
fot: Mariusz Bykowski

Metasekwoja chińska

Metasequoia glyptostroboides
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: średnio
Pokrój: wąskostożkowaty
Wysokość: do 30 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: zielona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Metasekwoja chińska to drzewo należące do rodziny cyprysowatych (Cupressaceae). W środowisku naturalnym (Chiny) metasekwoja dorasta do 35 m wysokości, w Polsce osiąga mniejsze rozmiary. Rośnie wolno – roczne przyrosty wynoszą 30-45 cm.

Metasekwoja chińska - opis

Metasekwoja chińska ma wąski, stożkowaty pokrój i czerwonobrązową, łuszczącą się korę. Igły są płaskie, żywozielone, ułożone w dwóch rzędach. Jesienią mogą przebarwiać się na kolor łososiowy bądź czerwony. Kwiaty nie mają wartości dekoracyjnej. Szyszki są małe – osiągają do 2,5 cm długości.

>>Przeczytaj też: Jakie wybrać drzewa i krzewy do ogrodu

Metasekwoja uprawa

Metasekwoja chińska preferuje stanowiska słoneczne, chociaż radzi sobie także w półcieniu. Lubi gleby żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne o lekko kwaśnym odczynie. Znosi zanieczyszczenia miejskie. Nie wymaga cięcia. Wytwarza rozległy, ale płytki system korzeniowy – dlatego w pierwszych latach uprawy warto go podlewać i stosować podpory. Młode sadzonki są wrażliwe na ujemne temperatury, starsze drzewa są mrozoodporne.
Metasekwoję chińską
można nawozić wiosną nawozami do iglaków. Można ją rozmnażać z sadzonek pędowych.

>>Przeczytaj też: Sadzenie drzew w ogrodzie. Jak prawidłowo sadzić drzewa

 

Metasekwoja zastosowanie

 

Ze względu na osiągane rozmiary metasekwoję chińską zaleca się sadzić w dużych ogrodach i parkach. To ciekawostka dendrologiczna. Sprawdza się w zieleni miejskiej. Warto ją uprawiać w wyeksponowanym miejscu jako pojedynczy soliter.

Poznaj inne drzewa iglaste:

 

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.