Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Iglaki
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Jodła pospolita

Abies alba
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: średnio
Pokrój: stożkowy
Wysokość: 30 m - 50 m
Barwa liści/igieł: ciemnozielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Jodła pospolita (syn. jodła biała) to zimozielone i długowieczne drzewo iglaste, dorastające do 30-50 m wysokości. W Polsce jodła pospolita naturalnie rośnie w centralnej i południowej części kraju. Z uwagi na swoje walory dekoracyjne, jodła pospolita sadzona jest często w ogrodach i parkach.

Jodła pospolita opis

Jodła pospolita tworzy prosty, strzelisty pień z gładką i popielatoszarą korą. Pokrój jodły pospolitej jest stożkowaty, w starszym wieku drzewa tracą dolne gałęzie, a na szczycie tworzy się tzw. bocianie gniazdo (na skutek zahamowania wzrostu wierzchołka drzewa).
Igły jodły pospolitej mają 1,5-3 cm długości, są ciemnozielone i błyszczące, z dwoma białymi, wąskimi paskami na spodzie.

Szyszki jodły

Szyszki jodły pospolitej są walcowate, mają około 15 cm długości, rozpadają się po dojrzeniu, uwalniając duże oskrzydlone nasiona. Na pędzie pozostaje wtedy jedynie oś szyszki zwana trzpieniem.

>>Przeczytaj też: Przesadzanie dużych drzew iglastych

Jodła wymagania

Jodła pospolita jest drzewem dość wymagającym. Najlepiej rośnie na glebach żyznych i wilgotnych, natomiast źle rośnie na glebach podmokłych, gliniastych oraz na suchych i piaszczystych. Jodła pospolita może rosnąć zarówno na stanowisku słonecznym, jak i zacienionym, jednak W początkowych latach wzrostu wymaga zacienienia. Drzewo źle znosi suszę i często przemarza w surowe zimy. Podczas upałów wymaga podlewania.

Jodła na choinkę

Jodła pospolita ze względu na swój stożkowaty kształt jest jednym z najchętniej wybieranych drzewek na bożonarodzeniową choinkę.

>>Przeczytaj też: Jaką choinkę wybrać do domu na Boże Narodzenie? Najpopularniejsze iglaki na choinkę

Poznaj inne gatunki jodły:

>>Przeczytaj też: Jodła – ciekawe gatunki jodły do ogrodów

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.