Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Iglaki
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Jodła kaukaska

Abies nordmanniana
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: mało
Pokrój: stożkowaty
Wysokość: do 30 m
Barwa liści/igieł: ciemnozielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Jodła kaukaska to okazałe drzewo należące do rodziny sosnowatych (Pinaceae). W środowisku naturalnym występuje w Azji. Podstawowy gatunek osiąga wysokość 25-30 m. W ogrodach często jednak uprawia się kultywary, które nie przekraczają 10 m wysokości.

Jodła kaukaska rośnie wolno. Ma wąski, stożkowaty pokrój. Pędy jodły kaukaskiej są gęste; te od dołu układają się prawie poziomo (względem gruntu). Igły są równowąskie, bruzdowane, sztywne - u góry ciemnozielone, od spodu mają dwa białe paski. Po roztarciu wydzielają specyficzny, cytrusowo-owocowy zapach. Szyszki jodły kaukaskiej są długie, brunatne.

>>Przeczytaj też: Jodła – ciekawe gatunki jodły do ogrodów

Jodła kaukaska
lubi stanowiska słoneczne, zaciszne, osłonięte od wiatru. Najlepiej rośnie w klimacie z o dużej wilgotności powietrza. Optymalne dla niej są podłoża żyzne, próchnicze, zasobne w składniki pokarmowe. W ostre (lub bezśnieżne zimy) jodła może przemarzać, dlatego zaleca się ją uprawiać głównie w zachodniej Polsce. Nie znosi miejsc zanieczyszczonych i zasolonej gleby.
Jodła kaukaska nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Młode okazy powinno się podlewać (także zimą – w umiarkowanie ciepłe dni). Warto stosować nawozy organiczne. Cięcie jodły – poza cięciem sanitarnym – nie jest konieczne. Dobrze reaguje na ściółkowanie podłoża. Ze szkodników szczególnie uciążliwe mogą być mszyce (np. ochojniki).

Jodła kaukaska ma duże walory dekoracyjne, dlatego warto uprawiać ją pojedynczo w wyeksponowanym miejscu w ogrodzie. Poszczególne odmiany mogą różnić się wyglądem. Ciekawą, płaczącą formę przybiera odmiana 'Pendula'. Popularność gatunku jest coraz większa, szczególnie w okresie świątecznym – jodła kaukaska jest cenionym drzewkiem na choinki.

>>Przeczytaj też: Choinka na Boże Narodzenie: świerk, jodła czy sosna. Jaki iglak wybrać na bożonarodzeniową choinkę? [WIDEO]

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.