Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Iglaki
lista roślin
fot: Mariusz Bykowski

Jałowiec skalny 'Blue Haeven'

Juniperus scopulorum 'Blue Haeven'
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: mało
Pokrój: luźny, stożkowaty
Wysokość: do 2,5 m
Barwa liści/igieł: srebrzystoniebieska
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Jałowiec skalny 'Blue Haeven' to krzew należący do rodziny cyprysowatych (Cupressaceae). Odmiana ta posiada luźny, stożkowaty pokrój. Dorasta zwykle do 2,5 m wysokości oraz 0,5 m szerokości. Rośnie dość wolno – roczne przyrosty wynoszą 10-20 cm. Odmiana jest ceniona ze względu na srebrzystoniebieskie zabarwienie igieł. Oryginalny kolor utrzymuje się niemal przez cały rok.

Jałowiec skalny 'Blue Haeven' nie ma dużych wymagań względem środowiska. Preferuje pełne nasłonecznienie, ale radzi sobie także w zacienionych miejscach (jest wtedy gorzej wybarwiony). Najlepiej rośnie w podłożu przepuszczalnym, umiarkowanie zasobnym w składniki pokarmowe. Toleruje gorsze typy gleb – również te jałowe, piaszczyste i kamieniste.
Jałowiec skalny 'Blue Haeven' to odmiana mrozoodporna. Przed nadejściem zimy jałowiec zaleca się przewiązać sznurem, aby okiść (zalegający śnieg) nie powodował uszkadzania pędów. Krzew najlepiej sadzić na początku jesieni lub wiosną. Warto dokładnie przemyśleć miejsce sadzenia – jałowiec skalny 'Blue Haeven' nie znosi przesadzania. Warto podlewać go sporadycznie – głównie w okresie długotrwałych susz oraz w w czasie umiarkowanie ciepłych, zimowych dni. Z reguły nie wymaga dokarmiania. Na glebach ubogich można stosować nawozy organiczne lub niewielkie dawki nawozów mineralnych. Krzew może być atakowany przez ochojniki i przędziorek.

Jałowiec skalny 'Blue Haeven' ze względu na zabarwienie igieł jest chętnie wykorzystywana w kolorystycznych kompozycjach roślinnych. Jałowiec skalny 'Blue Haeven' nadaje się także do dekoracji wrzosowisk i skalniaków. Można sadzić go grupowo w rzędzie – jako szpaler. To oryginalna ozdoba w szczególności zalecana do średnich i dużych ogrodów.

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.