Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Iglaki
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Agnieszka Żukowska

Jałowiec sabiński 'Tamariscifolia'

Juniperus sabina 'Tamariscifolia'
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: mało
Pokrój: płożący
Wysokość: 30 cm - 50 cm
Barwa liści/igieł: zielonoszara
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł, pędów

Galeria zdjęć:

Opis:

Jałowiec sabiński 'Tamariscifolia' jest karłową odmianą ekspansywnego, szeroko rozrastającego się jałowca sabińskiego, rosnącego dziko w górach zachodniej i środkowej i południowej Europy, na Kaukazie, Krymie i na Syberii. W Polsce jałowiec sabiński jest uznawany za relikt okresu przedlodowcowego i można go jeszcze spotkać na kilku stanowiskach w Pieninach.

>>Przeczytaj też: Jałowce: warunki uprawy i zastosowanie jałowców w ogrodzie

Jałowiec sabiński 'Tamariscifolia' - opis

Jałowiec sabiński 'Tamariscifolia' to wolno rosnąc, karłowy krzew iglasty o pokroju płożącym. Igły tej odmiany jałowca sabińskiego są drobne, ale gęsto ułożone, szarozielone. Wszystkie części tej rośliny zawierają olejki eteryczne i roztarte wydzielają intensywny i dla wielu osób nieprzyjemny, drażniący zapach.

Pędy młodych roślin ścielą się po ziemi – po 10 latach krzewy te rozrastają się nawet do 1,5 m średnicy przy około 30 cm wysokości. Stare egzemplarze mogą (dla wielu osób dość niespodziewanie) wypiętrzać się w części centralnej nawet do wysokości około 1,0 m i osiągać do 2-3 m średnicy. Taka sytuacja może być kłopotliwa w małych ogrodach, a zwłaszcza na skalniakach czy murkach.
Ze względu na płytki i rozległy system korzeniowy iglak ten źle znosi przesadzanie. Jest odporny na mróz i suszę.

Jałowiec sabiński 'Tamariscifolia' - uprawa

Jałowiec sabiński 'Tamariscifolia' nie ma specjalnych wymagań dotyczących gleby i wilgotności. Dobrze rośnie prawie w każdych warunkach. Nie toleruje jednak ciężkich i mokrych, albo okresowo zalewanych podłoży. Najlepiej rośnie w miejscach słonecznych bądź półcienistych. W cieniu rośnie słabiej.

>>Przeczytaj też: Czy można przesadzać jałowce?

Jałowiec sabiński 'Tamariscifolia' – zastosowanie

Ze względu na to, że przez pierwszych kilka lat ma niewielkie rozmiary, często poleca się go do małych ogrodów przydomowych oraz ogrodów skalnych. Trzeba jednak mieć świadomość, że przyjdzie moment, gdy jego parametry gwałtownie się powiększą i zagłuszy rośliny rosnące obok. Odmiana ta sprawdza się jako roślina okrywowa. Z powodzeniem może na przykład zastąpić trawnik na małych powierzchniach, lub okryć skarpę. Aby uzyskać efekt zadarnienia, należy sadzić 2-3 rośliny/m2.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze gatunki i odmiany jałowców do małych ogrodów

Poznaj inne jałowce polecane do ogrodów:

Tekst: Anna Skórkowska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.