Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Iglaki
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Jałowiec rozesłany 'Kishiogima'

Juniperus procumbens 'Kishiogima'
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: mało
Pokrój: rozłożysty, płożący
Wysokość: 20 cm - 50 cm
Barwa liści/igieł: zielonożółta
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: pędów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Jałowiec rozesłany 'Kishiogima' to odmiana jałowca rozesłanego, nieznanego pochodzenia (najprawdopodobniej odkryta w Japonii), w Holandii w uprawie od 2005 roku.

Jałowiec rozesłany 'Kishiogima' to niski, płożący, iglasty, zimozielony krzew, charakteryzujący się powolnym wzrostem i osiągający 0,2-0,5m wysokości. Jednocześnie może dość szeroko się rozrastać i osiągać średnicę 2m.

Jałowiec rozesłany 'Kishiogima' wyróżnia się złocistymi, igiełkowatymi, ściśle do siebie przylegajcymi na pędach igłami. Są one bardzo gęsto, ukośnie osadzone, po 3 w okółkach na pędach, które są krótkie, sztywne i gęste. Młode, wiosenne przyrosty są  intensywnie żółte i z czasem robią się zielonkawe. Umieszczony dość płytko system korzeniowy rozrasta się szeroko i składa się z licznych drobnych korzeni. W sprzedaży dostępna jest również forma szczepina na pniu.

Jałowiec rozesłany 'Kishiogima' najlepiej rośnie na słonecznych stanowiskach i przeciętnych ogrodowych, a nawet bardzo suchych, przepuszczalnych, lekkich, piaszczystych glebach o odczynie lekko kwaśnym. Odmiana, pomimo swych żółtych przebarwień igieł jest odporna na ostre słońce, które nie powoduje u niej ‘przypalania’, nawet w ostrych promieniach słonecznych. Roślina całkowicie mrozoodporna. Strefa mrozoodporności 5B.

Jałowiec rozesłany 'Kishiogima' doskonale sprawdza się w ogrodach przydomowych jako roślina do ogrodów skalnych, alpinariów, małych założeń ogrodowych oraz na rabatach z niskimi roślinami. Doskonale sprawdza się również jako roślina do uprawy w pojemnikach (pod warunkiem ich dobrego zabezpieczenia na zimę).

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.