Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Iglaki
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka

Jałowiec pospolity 'Repanda'

Juniperus communis 'Repanda'
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: mało
Pokrój: karłowy, rozłożysty, płożący
Wysokość: 20 cm - 40 cm
Barwa liści/igieł: zielononiebieska
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Jałowiec pospolity 'Repanda' to karłowa odmiana krzewu iglastego z rodziny cyprysowatych (Cupressaceae) o powolnym wzroście (około 10 cm rocznie) i płożącym typie wzrostu, po 10–20 latach osiąga 40 cm wysokości, rozrasta się szeroko, nawet do 2,5 m średnicy. Roślina silnie się rozgałęzia, a jej pędy zachodzą na siebie dachówkowato. Młodsze, górne pędy zakrywają częściowo pędy dolne – starsze. Kora na starszych pędach jest czerwonawobrunatna, z czasem spękana wzdłuż, łuszcząca się włókniście. Na pędach, zarówno młodych, jak i dojrzałych roślin, występują jedynie igły (w odróżnieniu od innych gatunków, które mogą u okazów dojrzałych przekształcać się w łuski).
Jałowiec pospolity 'Repanda' ma igły równowąskie lub lancetowate, niezbyt sztywne, niekłujące (kłują tylko igły najstarsze, u podstawy pędów), krótkie, osiągające 1cm długości i 1–2 mm szerokości, osadzone na pędach w okółkach po trzy. Igły są zielone, pokryte delikatnym, białym nalotem woskowym, co daje wrażenie niebieskawego ulistnienia. Młode igły zebrane w pędzelkowate, zwarte pęczki na szczytach pędów, są jaśniejsze i miękkie. Igły na pędach ustawione są stosunkowo gęsto i dość ściśle je pokrywają. Pąki liściowe wyraźne, w kątach igieł, nie są okryte łuskami. Na zimę igły pozostają zielone, tylko najstarsze częściowo nieco brązowieją. Jałowiec pospolity 'Repanda' nie zawiązuje owoców.

Jałowiec pospolity 'Repanda' ma płytki system korzeniowy. Długie, elastyczne i giętkie korzenie szeroko się rozpościerają na boki, co powoduję, że przesadzanie – szczególnie roślin starszych – jest utrudnione i zwykle nie udaje się, dlatego roślinę tę najlepiej przesadzać w młodym wieku. Najlepiej przyjmują się egzemplarze uprawiane przez szkółkarzy w pojemnikach.
Jałowiec pospolity ‘Repanda’ ma bardzo małe wymagania siedliskowe, dobrze rośnie na większości przeciętnych gleb ogrodowych. Wymaga stanowisk słonecznych, jest wyjątkowo odporny na suszę i silne nasłonecznienie. Doskonale rośnie na glebach silnie przepuszczalnych, piaszczystych i ubogich w składniki pokarmowe, o odczynie kwaśnym. Nie znosi gleb ciężkich, zlewnych, gliniastych, zasadowych oraz zalewania – wtedy może chorować i zamierać. Jest całkowicie odporny na mróz (strefa mrozoodporności 3).

Jałowiec pospolity 'Repanda' doskonale nadaje się do ogrodów przydomowych, na słoneczne rabaty, do alpinariów i silnie nasłonecznionych ogrodów skalnych. Jest polecany do obsadzania słonecznych, piaszczystych skarp, na cmentarze i na wrzosowiska. Doskonale komponuje się w grupach z innymi roślinami o podobnych wymaganiach siedliskowych. Może być stosowany jako roślina okrywowa (sadzi się 2–3 rośliny na 1m2).
Jałowiec pospolity 'Repanda' rozmnaża się wyłącznie wegetatywnie, przez półzdrewniałe sadzonki wierzchołkowe, pobierane latem, najlepiej na przełomie lipca i sierpnia, kiedy kończy się przyrost pędów i najmłodsze pędy zaczynają lekko drewnieć. Ukorzeniamy je za pomocą ukorzeniacza w mieszaninie piasku i torfu.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.