Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Iglaki
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Jałowiec pospolity odm. halna

Juniperus communis var. saxatilis
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: mało
Pokrój: płożący, zwisający, rozłożysty
Wysokość: 20 cm - 50 cm
Barwa liści/igieł: srebrzystoniebieska
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
  • -
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł, pędów

Galeria zdjęć:

Opis:

Jałowiec pospolity odm. halna to stara, botaniczna forma jałowca pospolitego, opisana już w XVIII wieku. Występuje niemalże na całej półkuli północnej, głównie w rejonach górskich (w Polsce - w Tatrach i Karpatach), ale również, sporadycznie - na nizinach (w Polsce - na nizinnych torfowiskach w okolicach Ełku i Pucka).

Jałowiec pospolity odm. halna to niski, płożący, iglasty, zimozielony krzew, charakteryzujacy sie powolnym wzrostem i osiągający 0,2-0,5m wysokości. Jednocześnie może dość szeroko się rozrastać i osiagać średnicę 2m.  Formy szczepione na pniu mają silnie przewisający, płaczący pokrój.

Jałowiec pospolity odm. halna wyróżnia się szaroniebieskimi, srebrzystymi, igiełkowatymi, dość szerokimi, krótkimi (4-8mm), miękkimi igłami, z wyraźnym paskiem białego nalotu woskowego. Są one bardzo gęsto, ukośnie osadzone na pędach, po 3 w okółkach, pazurkowato przytulone do gałązek, które są krótkie i gęste. Umieszczony dość płytko system korzeniowy rozrasta się szeroko i składa sie z licznych drobnych korzeni.

Jałowiec pospolity odm. halna jest rośliną niezwykle tolerancyjną. Najlepiej rośnie na słonecznych stanowiskach i suchych lub lekko wilgotnych, przepuszczalnych, piaszczystych glebach o odczynie lekko kwaśnym. Krzew odporny na suszę, silne wiatry i zanieczyszczenia powietrza. Roślina całkowicie mrozoodporna. Strefa mrozoodporności 5B.

Jałowiec pospolity odm. halna doskonale sprawdza się w ogrodach przydomowych jako roślina do ogrodów skalnych, alpinariów, ogrodów w stylu orientalnym oraz na rabatach z niskimi roślinami. W swej niskiej formie (nie szczepiona na pniu) doskonale sprawdza się również jako roślina do umacniania suchych, słonecznych, piaszczystych skarp.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.