Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Iglaki
lista roślin
fot: Mariusz Bykowski

Jałowiec płożący ‘Ice Blue’

Juniperus horizontalis ‘Ice Blue’
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: mało
Pokrój: rozłożysty, płożący
Wysokość: 10 cm - 20 cm
Barwa liści/igieł: niebieskozielona, srebrzystoniebieska
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Jałowiec płożący ‘Ice Blue’ należy do rodziny cyprysowatych (Cupressaceae). Krzew osiąga do 20 cm wysokości i rozrasta się głównie wszerz. Jego szerokość może przekraczać 100 cm. Łuskowate liście jałowca płożącego ‘Ice Blue’ mają niebieskozieloną barwę. Jesienią i zimą przebarwiają się na srebrzystoniebiesko (stąd odmiana zawdzięcza swoją nazwę).

Jałowiec płożący ‘Ice Blue’ jest niewymagający względem stanowiska i łatwy w uprawie. Lubi stanowiska słoneczne, ale może rosnąć także w półcieniu. Optymalne są podłoża lekkie (np. piaszczyste), umiarkowanie suche o zróżnicowanym odczynie (od kwaśnego po zasadowy). Jałowiec ten źle rośnie na glebach zbyt żyznych i podmokłych. Odmiana jest mrozoodporna i nie wymaga stosowania osłon. Sadzonki można wysadzać jesienią lub wiosną. W początkowym okresie uprawy roślinę zaleca się sporadycznie podlewać. Starsze okazy jałowca płożącego ‘Ice Blue’ są odporne na suszę. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularne odchwaszczanie. Nawożenie nie jest wymagane (szczególnie na żyznych glebach). Roślina dobrze reaguje na cięcie.

Dużym walorem dekoracyjnym jałowca płożącego 'Ice Blue' jest intensywne zabarwienie łusek i pędów w czasie zimy. Dlatego z powodzeniem można wykorzystywać go do tworzenia krzewiastych kolorystycznych zestawień. Można go stosować jako roślinę okrywową. Nadaje się do dekoracji wrzosowisk, skalniaków, piwnic, murków. Służy do umacniania skarp. Czasem uprawia się go w obszernych pojemnikach. Interesująca jest forma „płacząca” prowadzona z użyciem palików.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.