Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Iglaki
lista roślin
fot: Mariusz Bykowski

Jałowiec Pfitzera 'Gold Star'

Juniperus pfitzeriana 'Gold Star'
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: mało
Pokrój: rozłożysty, lekko płożący
Wysokość: 80 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: złocistożółta
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

 

Jałowiec Pfitzera 'Gold Star' należy do rodziny cyprysowatych (Cupressaceae). 'Gold Star' to stara, popularna odmiana, wyhodowana w 1961 r. w Kanadzie. Krzew osiąga do 1 m wysokości i rozrasta się głównie wszerz (osiąga 2-2,5 m średnicy). Rośnie wolno – po 10 latach jego wysokość nie przekracza zwykle 50 cm. Jałowiec Pfitzera 'Gold Star' ma szeroki, rozłożysty pokrój. Igły i łuski są drobne, krótkie, miękkie (jak na jałowca) o złocistej barwie.

Jałowiec Pfitzera 'Gold Star' jest łatwy w uprawie. Lubi stanowiska słoneczne, ale toleruje także warunki półcieniste. Dobrze rośnie nawet w przeciętnych glebach, mało zasobnych w składniki pokarmowe. Wytwarza płytki, ale rozległy system korzeniowy, dlatego chroni glebę przed erozją. Jest mrozoodporny. Można go sadzić jesienią lub wiosną. Znosi susze, ale młode okazy warto podlewać. Dodatkowo niedobór wody warto uzupełniać w czasie zimy – to ograniczy ryzyko brązowienia igieł. Nie wymaga nawożenia.

Jałowiec Pfitzera 'Gold Star' na szerokie zastosowanie w ogrodach i zieleni miejskiej. Nadaje się do tworzenia założeń kolorystycznych. Jest wykorzystywany jako roślina okrywowa. Chroni skarpy przed osypywaniem. Służy jako dekoracja skalniaków i wrzosowisk. Można uprawiać go w pojemnikach. Dobrze wygląda sadzony zarówno pojedynczo jak i w grupach.

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.