Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Iglaki
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka

Jałowiec łuskowaty 'Holger'

Juniperus squamata 'Holger'
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: mało
Pokrój: rozłożysty, płożący się
Wysokość: 30 cm - 50 cm
Barwa liści/igieł: srebrzystoniebieska, złocistożółta
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Jałowiec łuskowaty 'Holger' to odmiana wyhodowana w Szwecji przez Jensena Holgera. Jest chętnie sadzona w Polsce. Należy do rodziny cyprysowatych (Cupressaceae).

Jałowiec łuskowaty 'Holger' - opis

Jałowiec łuskowaty 'Holger' ma rozłożysty, płożący pokrój. Osiąga od 30 do 50 cm wysokości i do 100 cm szerokości. Pędy dość sztywne, gęste, rozkładają się na boki. Srebrzystoniebieskie, kłujące igły zebrane po 3 sztuki w okółku, młode przyrosty mają złocistożółty kolor. Taka zmienność kolorystyczna powoduje, ze roślina jest niezwykle ciekawym okazem w ogrodzie.

>> Przeczytaj też: Jałowiec w ogrodzie – przegląd gatunków, uprawa i zastosowanie

Jałowiec łuskowaty 'Holger' - warunki uprawy

Jałowiec łuskowaty 'Holger' jest łatwy w uprawie. Lubi miejsca słoneczne i ciepłe. Wskazane są gleby lekkie, piaszczyste, średnio żyzne, choć nawet gleby jałowe nie są dla niego przeszkodą. Jest odporny na zanieczyszczenia powietrza i suszę, ma także dużą tolerancję co do pH podłoża.
Jałowiec łuskowaty ‘Holger’ jest w pełni mrozoodporny. Płytki system korzeniowy powoduje, że nie lubi przesadzania.

Jałowiec łuskowaty 'Holger' - pielęgnacja

Jałowiec łuskowaty ‘Holger’, podobnie jak inne odmiany tego gatunku, dobrze znosi cięcie. Nie wymaga nawożenia, ponieważ i bez tego zabiegu rośnie dość szybko i ładnie się krzewi. Rozmnaża się przez sadzonki pędowe pobierane latem.

>> Przeczytaj też: Jałowce o różnym pokroju: płożące, kolumnowe, zwisające

Jałowiec łuskowaty 'Holger' - zastosowanie

Jałowiec łuskowaty ‘Holger’ sprawdzi się jako roślina okrywowa, na rabaty skalne, bylinowe i wrzosowiska. Można go wykorzystać w ogrodach przydomowych oraz w zieleni miejskiej (ze względu na dużą tolerancję stężenia metali ciężkich w glebie i w powietrzu). Nadaje się do uprawy w pojemnikach - będzie ciekawą ozdobą na balkony lub tarasy.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.