Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Iglaki
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka

Jałowiec łuskowaty 'Blue Carpet'

Juniperus squamata 'Blue Carpet'
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: mało
Pokrój: rozłożysty, płożący
Wysokość: 50 cm - 80 cm
Barwa liści/igieł: niebieskozielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Jałowiec łuskowaty 'Blue Carpet' został wyhodowany w Holandii przez J. Schoemakera (gatunek pochodzi z Chin). W Polsce jest znany i chętnie sadzony jako krzew ozdobny. Należy do rodziny cyprysowatych (Cupressaceae).

>> Przeczytaj też: Jałowiec w ogrodzie – przegląd gatunków, uprawa i zastosowanie

Jałowiec łuskowaty 'Blue Carpet' - opis

Jałowiec łuskowaty 'Blue Carpet' szybko się rozrasta. Ma płożący, krzaczasty, rozłożysty pokrój. Osiąga od 50 do 80 cm wysokości i do 200 cm szerokości. Gęste pędy są dość sztywne. Młode przyrosty wiotkie. Krótkie i kłujące igły mają kolor niebieskozielony, w promieniach słońca mienią się na srebrzystoniebiesko.  Im więcej słońca, tym igły lepiej się wybarwiają. Nieduże szyszki początkowo zielone, z czasem brązowieją.

Jałowiec łuskowaty 'Blue Carpet' - warunki uprawy i pielęgnacja

Jałowiec łuskowaty 'Blue Carpet' nie ma specjalnych wymagań uprawowych. Lubi miejsca słoneczne. Podłoże powinno być lekkie, przepuszczalne, o umiarkowanej żyzności. Roślina nie lubi miejsc zalewowych - w takich szybko gnije. Jałowiec łuskowaty jest w pełni mrozoodporny, a także odporny na szkodniki i choroby.
Pamiętajmy o podlewaniu jałowca w okresie letnim, szczególnie podczas długotrwałej suszy. Roślina bardzo dobrze znosi cięcie - zabieg ten wykonujemy, gdy roślina nadmiernie się rozrośnie. Rozmnaża się wegetatywnie przez sadzonki pędowe pobierane latem.

>> Przeczytaj też: Jałowce o różnym pokroju: płożące, kolumnowe, zwisające

Jałowiec łuskowaty 'Blue Carpet' - zastosowanie

Ciekawy pokrój i piękny kolor igieł jałowca łuskowatego 'Blue Carpet' powoduje, że jest on często sadzony w przydomowych ogrodach. Efektownie prezentuje się w pobliżu murków i na skalniakach. Ponieważ szybko się rozrasta, może być stosowany jako roślina okrywowa. Ciekawym pomysłem jest zastąpienie nim trawnika (oczywiście nie będzie można po takim "trawniku" chodzić). Jałowiec łuskowaty można także uprawiać w pojemnikach.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.