Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Iglaki
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Cyprysik Lawsona

Chamaecyparis lawsoniana
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: średnio
Pokrój: stożkowaty
Wysokość: do 25 m
Barwa liści/igieł: niebieska
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Cyprysik Lawsona to zimozielone drzewo iglaste należące do rodziny cyprysowatych (Cupressoideae). Na naturalnych stanowiskach można go spotkać w zachodniej części USA, głównie w wilgotnym, morskim klimacie stanu Oregon i Kalifornia.

>>Przeczytaj też: Cyprys i cyprysik: czym się różnią te rośliny? Cyprysiki i cyprysy w ogrodzie

Cyprysik Lawsona - opis

Cyprysik Lawsona to najwyższy gatunek cyprysika, osiągający zwykle 40-50 m (w Polsce max. 25 m), o stożkowatym pokroju, wyglądem podobny do żywotników, na pierwszy rzut oka różniący się od nich przewisającym wierzchołkiem (u żywotników jest wyprostowany). Jego gałązki są płasko rozgałęzione. Dojrzałe liście cyprysików są małe (zwykle drobniejsze niż u żywotników), łuskowate (u siewek występują igły), boczne – zaostrzone, z odstającymi końcami, zwykle dłuższe od środkowych. Gruczołki na łuskach niezbyt wyraźne, wgłębione. Na styku łusek widoczne (czasem niewyraźnie) białawe linie, tworzące wzór połączonych Y.

Cechą charakterystyczną, odróżniającą cyprysiki od żywotników jest barwa łusek – mniej lub bardziej niebieska, do niemalże srebrzystej, pochodząca od intensywnego nalotu woskowego (u żywotników niespotykana).

>>Przeczytaj też: CYPRYSIK uprawa i pielęgnacja. Poznaj cyprysiki – cyprysik Lawsona, cyprysik groszkowy, cyprysik tępołuskowy

W szczególnie mroźne zimy łuski cyprysika przemarzają i brązowieją. Kwiaty jednopienne, pręcikowe, różowe. Po zapyleniu i zapłodnieniu przekształcają się w kuliste, małe szyszki, o średnicy około 8 mm, dojrzewające już w 1 roku po zapyleniu, przed dojrzeniem niebieskawe, pokryte intensywnie nalotem woskowym. Wewnątrz umieszczone są drobne, wąsko oskrzydlone nasiona. System korzeniowy cyprysików jest na ogół dobrze rozwinięty, dzięki czemu ich przesadzanie (nawet starszych) z bryła ziemi jest stosunkowo niekłopotliwe, a procent przyjęć jest dość wysoki. Cyprysiki dobrze znoszą również cięcie, strzyżenie i formowanie. Po cięciu silnie odrastają i zagęszczają się.

Cyprysik Lawsona - pielęgnacja

Cyprysik Lawsona najlepiej rośnie na żyznych, świeżych, umiarkowanie wilgotnych, czystych glebach o odczynie lekko kwaśnym (pH około 6). Lubi słońce, znosi półcień. Jest gatunkiem ciepłolubnym, wymagającym dość wysokiej wilgotności powietrza. W naszym klimacie gatunek może przemarzać. Strefa mrozoodporności 7. Cyprysik Lawsona jest również dość wrażliwy na zasolenie podłoża oraz suche i zanieczyszczone powietrze. W takich warunkach staje się podatny na choroby. Gorzej rośnie, a jego łuski mogą brązowieć i opadać, co może prowadzić do śmierci całej rośliny.

Cyprysik Lawsona - zastosowanie

Cyprysik Lawsona to doskonała roślina ozdobna, najbardziej dekoracyjny gatunek cyprysika, polecana do dużych ogrodów, szczególnie wartościowa w dużych założeniach naturalistycznych w otwartym krajobrazie. W miastach doskonały do większych zespołów zieleni np. parków czy zieleńców, głównie jako soliter. Nieodpowiedni do sadzenia przy ulicach i na terenach o wysokim poziomie zanieczyszczeń. W Polsce gatunek jest, ze względu na swą wrażliwość i wysokie wymagania, rzadko uprawiany, w odróżnieniu od jego licznych, niezwykle dekoracyjnych i zazwyczaj odporniejszych odmian.

Cyprysik Lawsona - odmiany:

Cyprysik - rozmnażanie

Cyprysik Lawsona może być rozmnażany generatywnie, poprzez wysiew nasion na wiosnę, bez stratyfikacji. Początkowo siewki mają igły, które dopiero w starszym wieku (po zakończeniu fazy młodocianej) przekształcają się w łuski. Najczęściej jednak, cyprysik rozmnażany jest wegetatywnie, przez sadzonki pędowe, pobierane z "piętką", ukorzeniane w lecie lub wczesną wiosną pod szkłem. Łatwiej ukorzeniają się sadzonki pobierane z form młodocianych i przejściowych.

 

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.