Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Iglaki
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Ewa Łuczak

Cyprysik japoński 'Tsatsumi Gold'

Chamaecyparis obtusa 'Tsatsumi Gold'
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: średnio
Pokrój: stożkowy
Wysokość: 50 cm
Barwa liści/igieł: oliwkowozłota
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Cyprysik japoński, zwany także cyprysikiem tępołuskowym, to krzew iglasty należący do rodziny cyprysowatych (Cupressaceae). Odmiana cyprysika japońskiego 'Tsatsumi Gold' charakteryzuje się powolnym wzrostem - roczny przyrost to około 5 cm, a w wieku 10 lat roślina osiąga zaledwie 50 cm wysokości, a po 40 latach maksymalnie 5 metrów wysokości.
Cyprysik japoński 'Tsatsumi Gold' ma pokrój początkowo kopulasty, z biegiem lat zmienia się na stożkowy. Pędy są grube i lekko poskręcane, łuski koloru oliwkowo złotego.
Cyprysik japoński 'Tsatsumi Gold' najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, w półcieniu będzie rósł gorzej, a jego igły stracą złotawy kolor.
Cyprysik japoński 'Tsatsumi Gold' lubi gleby żyzne, przepuszczalne, ale lekko wilgotne (jest wrażliwy na suszę). Ziemię wokół rośliny warto ściółkować korą, która zapobiega rozwojowi chwastów i zatrzymuje wodę w glebie.
Cyprysik japoński 'Tsatsumi Gold' ze względu na swój powolny wzrost i dekoracyjny wygląd doskonale nadaje się do małych ogrodów oraz do uprawy w donicach, wymaga wtedy jednak częstszego podlewania i zabezpieczania donicy na zimę.
Cyprysik japoński 'Tsatsumi Gold' sadzony jest przede wszystkim w ogrodach o charakterze japońskim i na skalniakach. Jego oliwkowozłote łuski doskonale wyglądają kontrastują w kompozycji z innymi małymi iglakami, np. o ciemnozielonych igłach.

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.