Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Iglaki
lista roślin
fot: Mariusz Bykowski

Cyprysik groszkowy 'Sunset'

Chamaecyparis pisifera 'Sunset'
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: mało
Pokrój: kulisty, półkulisty
Wysokość: 60 cm - 80 cm
Barwa liści/igieł: złocistożółta
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Cyprysik groszkowy 'Sunset' to krzew należący do rodziny cyprysowatych (Cupressaceae). To odmiana niska, wolno rosnąca, osiągająca do 60-80 cm wysokości. Cyprysik groszkowy 'Sunset' ma kulisty lub półkulisty, dość luźny pokrój. Pędy są złocistożółte, nitkowate, przewieszające się, pokryte drobnymi łuskami.

Cyprysik groszkowy 'Sunset' najlepiej uprawiać na stanowiskach słonecznych, osłoniętych od wiatru. Iglak ten preferuje gleby żyzne, przepuszczalne, dość zasobne w składniki pokarmowe o lekko kwaśnym odczynie. Toleruje słabsze typy podłoży.
Cyprysik groszkowy 'Sunset'
najlepiej sadzić jesienią lub wiosną. W początkowym okresie uprawy wymaga regularnego podlewania. Nawadnianie warto przeprowadzać także zimą (w słoneczne, stosunkowo ciepłe dni), aby ograniczyć ryzyko wystąpienia suszy fizjologicznej. Od wiosny do końca lata można dokarmiać krzew nawozami do iglaków.

Cyprysik groszkowy 'Sunset' jest dość odporny na mróz, ale mogą zaszkodzić mu silne, mroźne wiatry i wiosenne przymrozki. Źle znosi suche powietrze. Warto go lekko ciąć, aby uzyskać regularniejszy kulisty pokrój.

Cyprysik groszkowy 'Sunset' nadaje się do tworzenia wielogatunkowych, barwnych kompozycji zarówno w małych ogrodach, na większych powierzchniach jak i w parkach. To dobra dekoracja wrzosowisk i skalniaków. Można go sadzić również w pobliżu strumyków, oczek wodnych lub stawów.

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.