Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Iglaki
lista roślin
fot: Mariusz Bykowski

Cyprysik groszkowy 'Nana Bergs'

Chamaecyparis pisifera 'Nana Bergs'
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: mało
Pokrój: zwarty, szeroki
Wysokość: 30 cm - 50 cm
Barwa liści/igieł: jasnozielona, żółtozielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Cyprysik groszkowy 'Nana Bergs' należy do rodziny cyprysowatych (Cupressaceae). To wolno rosnąca, karłowa odmiana cyprysika osiągająca do 50 cm wysokości. Cyprysik groszkowy 'Nana Bergs' rośnie głównie wszerz. Pokrój ma zwarty, ale dość rozłożysty. Liście są łuskowate, drobne o jasnozielonej lub żółtozielonej barwie.

Cyprysik groszkowy 'Nana Bergs' jest dość łatwy w uprawie. Preferuje miejsca dobrze nasłonecznione (wtedy lepiej wybarwia się), ale znosi także lekkie zacienienie. Optymalne są gleby przeciętne – dość przepuszczalne i średnio żyzne. Sadzony w podłożu zasobnym, próchniczym rośnie szybciej. Gatunek jest tolerancyjny względem pH gleby. Nie znosi podłoży podmokłych o wysokim poziomie wód gruntowych. Odmiana jest mrozoodporna. Można ją sadzić na terenie całej Polski. Jednakże w chłodniejszych regionach okazy przed nadejściem zimy warto przez 1-3 lata okrywać. W czasie suszy (i zimą) cyprysik zaleca się podlewać. Od wiosny do końca lata można stosować nawozy specjalistyczne. Cięcie cyprysika groszkowego 'Nana Bergs' z reguły nie jest konieczne – ale w razie potrzeby można w ten sposób korygować pokrój cyprysika.

Cyprysik groszkowy 'Nana Bergs', ze względu na swoje niewielkie rozmiary, doskonale nadaje do sadzenia w małych ogrodach oraz pojemnikach. To dobra dekoracja skalniaków, wrzosowisk, rabat, murków i zieleni miejskiej (w rejonach mniej uprzemysłowionych). Warto go wykorzystywać do tworzenia krzewiastych zestawień kolorystycznych. Dobrze komponuje się w ogrodach orientalnych, nowoczesnych i mieszanych.

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.