Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Iglaki
lista roślin
fot: Mirosław Krogulec

Cis pośredni 'Hicksii'

Taxus x media ‘Hicksii’
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: średnio
Pokrój: kolumnowy
Wysokość: do 4 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: pędów, owoców, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Cis pośredni 'Hicksii' to kolumnowa, dość szybko - jak na cisy - rosnąca odmiana cisa pośredniego. Jest bardzo atrakcyjna.

W wieku dziesięciu lat cis pośredni 'Hicksii' osiąga 2-3 m wysokości. Ma sztywne, wyprostowane ku górze pędy, co sprawia, że struktura korony jest bardzo zwarta. Krótkie, niekłujące, ciemnozielone igły są gęsto osadzone na pędach. Niepozorne kwiaty pojawiają się w kwietniu. Nasiona które z nich powstają są jajowate, brązowawe, otoczone intensywnie czerwoną, niedomkniętą na szczycie, mięsistą osnówką. Sprawiają wrażenie owoców i tak są powszechnie określane.

>>Przeczytaj też: Dlaczego warto mieć cisy w ogrodzie?

Cis pośredni 'Hicksii' – uprawa

Cis pośredni 'Hicksii' dobrze rośnie zarówno w cieniu, jak i w półcieniu czy na słońcu. Potrzebuje średnio żyznego, wilgotnego i wapiennego podłoża (o dość wysokim pH). Nie toleruje gleb suchych i podmokłych, oraz kwaśnych. Najlepiej czuje się w rejonach o łagodnym, wilgotnym klimacie, więc u nas w surowe zimy może przemarzać.
Jest odporny na zanieczyszczenie powietrza – dobrze znosi warunki miejskie.

Bardzo dobrze znosi nawet silne skracanie pędów, więc doskonale nadaje się do formowania. Cięcie należy wykonać wczesną wiosną, zanim pojawią się nowe igły lub latem - nie później niż w końcu sierpnia (inaczej rośliny nie zdążą przygotować się do zimy i mogą przemarzać).
Roślinę rozmnaża się przez sadzonki pędowe ukorzeniane latem lub wczesną wiosną. Przy pozyskiwaniu sadzonki powinny być odrywane z piętką (kawałkiem drewna) od głównego pędu.

Cis pośredni 'Hicksii' – zastosowanie

Cis pośredni 'Hicksii' nadaje się doskonale do małych ogrodów. Regularnie cięty ładnie się zagęszcza, jest więc odmianą szczególnie polecaną na strzyżone żywopłoty (rośliny sadzi się co 50-60 cm).

Warto pamiętać, że wszystkie części cisa (z wyjątkiem czerwonych osnówek otaczających nasiona) są silnie trujące. Dlatego lepiej nie sadzić go w pobliżu miejsc, gdzie bawią się dzieci.

Poznaj ciekawe odmiany cisa:

Tekst: Anna Skórkowska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.