Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Iglaki
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Biota wschodnia (żywotnik wschodni) 'Smolin'PBR

Platycladus orientalis 'Smolin' PBR (Thuja orientalis 'Smolin' PBR = Biota orientalis'Smolin' PBR)
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: średnio
Pokrój: kolumnowy
Wysokość: 1 m - 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł, pędów

Galeria zdjęć:

Opis:

Biota wschodnia 'Smolin'PBR to odmiana rośliny iglastej, należąca do rodziny cyprysowatych (Cupressaceae). Odmiana 'Smolin' PBR została wyselekcjonowana przez Jerzego Smolina, w jego szkółkach w Kluczborku, do obrotu handlowego wprowadzona w 2009 roku.

Biota wschodnia 'Smolin'PBR to niski (dorasta do 1-2m wysokości), wolno rosnący, zimozielony krzew, o kolumnowym pokroju.
Wachlarzowato rozgałęzione gałązki są ułożone w jednej płaszczyźnie, ustawione pionowo w górę, bardzo gęste. Liście w formie łusek, długości 2-4 mm, są drobne i delikatne, wąskie i zaostrzone, przylegające do pędów, obustronnie w tym samy odcieniu soczystej zieleni. Zimą zwykle mocno brunatnieją.

Cała roślina jest trująca, ze względu na zawartość związków zwanych tujonami, które działają drażniąco na skórę, a po połknięciu wywołują drgawki i uszkodzenia wątroby i nerek oraz krwawienia śluzówki żołądka.

Biota wschodnia 'Smolin'PBR najlepiej rośnie na przeciętnych ogrodowych, ciepłych glebach o umiarkowanej wilgotności i odczynie lekko kwaśnym. Wymaga stanowisk osłoniętych od wiatru, ciepłych i słonecznych lub lekko półcienistych o sporej wilgotności powietrza. W chłodniejszych rejonach kraju może przemarzać, dlatego młode egzemplarze dobrze jest zabezpieczać na zimę. Strefa mrozoodporności 6B.

Biota wschodnia 'Smolin'PBR nadaje się do, małych, zacisznych ogrodów przydomowych. Doskonale sprawdzi się zarówno jako soliter, jak i w grupach roślinnych, ale również pięknie wygląda w formie szpalerów i żywopłotów. Ze względu na sporą wrażliwość na zanieczyszczenia powietrza nie jest polecana do warunków wielkomiejskich, szczególnie w bezpośrednim sąsiedztwie często uczęszczanych dróg, ulic czy ośrodków przemysłowych. W takich warunkach może słabiej rosnąć, mieć luźniejszy pokrój, a część pędów będzie zasychać i opadać.

Biota wschodnia 'Smolin'PBR rozmnaża się przez sadzonki, które pobieramy z ‘piętką’, a następnie sadzimy pod szkłem  (do ukorzenienia sadzonki wymagają wysokiej wilgotności) wczesną wiosną lub latem.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.