Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Iglaki
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Araukaria chilijska = igława chilijska

Araucaria araucana
Kategoria: Iglaki
Podlewanie: średnio
Pokrój: stożkowaty
Wysokość: 10 m - 12 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Araukaria chilijska to gatunek drzewa nagonasiennego z rodziny araukariowatych (Araucaraceae). Pochodzi z Ameryki Południowej (z andyjskich terenów Chile i Argentyny). Do Europy została sprowadzona w XVIII wieku. Twarde drewno araukarii chilijskiej wykorzystywane jest m.in. w budownictwie okrętowym.

>>Przeczytaj też: Araukaria – gatunki, pielęgnacja, uprawa w domu. Czy można araukarię uprawiać w ogrodzie?

Araukaria chilijska – opis

Araukaria chilijska rośnie wolno, każdego roku tworzy tylko jeden okółek gałęzi. Ma stożkowaty pokrój (u starszych egzemplarzy korona rozrasta się wszerz, tracąc stożkowy kształt, a dolne gałęzie opadają odsłaniając mocny pień). Dorasta do 10–12 m wysokości (w środowisku naturalnym nawet do 50 m). Średnica korony wynosi około 6 m.
Liście araukarii chilijskiej są skórzaste, trójkątnego kształtu, gęsto osadzone na pędach.
Jest gatunkiem dwupiennym: na osobnych roślinach pojawiają się szyszki męskie i szyszki żeńskie. Nasiona powstają wyłącznie w żeńskich szyszkach – są one okrągłe, średnicy 12–20 cm, tworzą się na wyższych gałęziach, do dojrzenia potrzebują 2–3 lat. Dojrzewające w szyszkach nasiona są smaczne i pożywne. Araukaria jest rośliną wiatropylną.

Araukaria chilijska – uprawa i pielęgnacja

Araukaria chilijska wymaga stanowiska słonecznego i osłoniętego od wiatrów. Podłoże dla araukarii powinno być wilgotne, ale bardzo dobrze zdrenowane.
Od wczesnej wiosny do końca okresu wegetacyjnego araukarię należy systematycznie i dość intensywnie podlewać. Co jakiś czas warto zasilić ją nawozem do iglaków.

W naszych warunkach klimatycznych araukaria chilijska często przemarza (przy temperaturze -15 st. C, starsze egzemplarze wytrzymują do -20 st. C). Najłatwiej z zimowymi warunkami poradzą sobie egzemplarze rosnące na terenach nadmorskich, gdzie klimat jest łagodniejszy. Warto drzewo okryć na zimę obsypując ziemię wokół niego około 5-centymetrową warstwą kory oraz owijając część nadziemną kilkoma warstwami agrowłókniny i otaczamy słomianą matą. Alternatywnym rozwiązaniem jest uprawa araukarii chilijskiej w pojemniku wstawianym na zimę do widnego, chłodnego pomieszczenia zabezpieczonego przed mrozem. Taka uprawa staje się jednak kłopotliwa w przypadku starszych, coraz większych egzemplarzy.

>>Poznaj też araukarię wyniosłą

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.