Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Drzewa liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Wierzba mandżurska

Salix babylonica var. pekinensis
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, rozłożysty
Wysokość: do 5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: zielona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: pędów, liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Wierzba mandżurska pochodzi z północno-wschodniej części Chin i Korei. Należy do rodziny wierzbowatych (Salicaceae). W Europie, w tym także w Polsce, uprawiana jest odmiana ‘Tortuosa’.

>>Przeczytaj też: Wierzby - gatunki i zastosowanie

Wierzba mandżurska - opis

Wierzba mandżurska to nieduże drzewo - dorasta maksymalnie do 5 m wysokości, ale w bardzo sprzyjających warunkach można spotkać wyższe okazy. Ma pokrój wzniesiony, rozłożysty. Żółte lub oliwkowozielone gałęzie są charakterystycznie spiralnie poskręcane. Jasnozielone, lancetowate, drobno piłkowane liście, podobnie jak pędy, są lekko poskręcane, błyszczące od góry, od dołu matowe.
Wierzba mandżurska kwitnie równocześnie z rozwojem liści - od kwietnia do maja. Kwiaty to niewielkie, jasnozielone "kotki". Wierzba jest rośliną dwupienną, jednak w Europie uprawia się tylko osobniki żeńskie. Roślina jest silnie miododajna.
Odmiany uprawne:

  • 'Tortuosa' – odmiana o bardzo poskręcanych, ozdobnych pędach,
  • 'Ural' – odmiana krzaczasta, o lekko poskręcanych pędach.

Wierzba mandżurska - warunki uprawy i pielęgnacja

Wierzba mandżurska lubi miejsca ciepłe i słoneczne, jednak może rosnąć również w półcieniu. Nie ma wysokich wymagań co do gleby, ważne aby była ona stale wilgotna, umiarkowanie żyzna i dość przewiewna. Roślina nie jest w pełni wytrzymała na mrozy.

Wierzba mandżurska nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Polecana jest dla mało doświadczonych ogrodników. Roślina nie znosi suszy, dlatego nie wolno zapominać o regularnym podlewaniu drzewa podczas całego okresu wegetacji. Nie wymaga corocznego nawożenia mineralnego, jednak warto na początku uprawy wzmocnić roślinę kompostem lub obornikiem.
Ponieważ jest dość wrażliwa na mrozy, warto ją okrywać na zimę (agrowłókniną, igliwiem bądź słomą).
Wierzba mandżurska bardzo dobrze znosi przycinanie. Najlepiej wykonywać je wczesną wiosną - wierzba szybko się regeneruje. Roślina bardzo łatwo rozmnaża się z sadzonek pędowych, które szybko wypuszczają korzenie i dobrze się przyjmują.

Wierzba mandżurska - zastosowanie

Ze względu na swój rozmiar jest polecana do małych ogrodów. Rośliny posadzone blisko siebie mogą tworzyć szpalery, które zakrywają nieatrakcyjne miejsca.
Dzięki swoim żółtym gałęziom wierzba mandżurska jest ozdobna również zimą. Jej pędy często wykorzystywane są do kompozycji florystycznych. Bardzo dobrze radzi sobie w pojemnikach - może zdobić tarasy, balkony.

Poznaj inne wierzby:

 

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.