Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Drzewa liściaste
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka

Wierzba iwa 'Kilmarnock'

Salix caprea 'Kilmarnock'
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: dużo
Pokrój: parasolowaty
Wysokość: 1,5 m - 2 m
Barwa liści/igieł: zielono-srebrna
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: III - IV
Roślina ozdobna z: pędów, liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Wierzba iwa to jedno z najpopularniejszych drzew rodzimych, występujące również na pozostałych terenach Europy oraz w Azji. Jedną z odmian uprawnych wierzby iwy jest męska 'Kilmarnock', dostępna głównie w postaci piennej, szczepionej na podkładce (na wysokości 1,5-2 m).

>>Przeczytaj też: Wierzby - gatunki i zastosowanie

 

Wierzba iwa 'Kilmarnock' opis

 

Czerwone, cienkie i długie pędy (około 2-metrowe) pędy wierzby iwy 'Kilmarnock' wyrastają z korony dość licznie i malowniczo zwieszają się do dołu, tworząc oryginalną, parasolowatą formę. Podłużne liście są zielone z wierzchu i srebrzyste od spodu, a cała ich powierzchnia pokryta jest matowym, szarawym kutnerem.
Poza pokrojem jednym z najważniejszych walorów dekoracyjnych wierzby iwy 'Kilmarnock' są kwiaty. Mają postać dużych, początkowo srebrnych później żółtych „kotków”, gęsto pokrywających lśniące, nagie pędy jeszcze przed rozwojem liści (w marcu-kwietniu). Po kwitnieniu pędy należy mocno przyciąć, co sprzyja rozkrzewianiu się korony oraz powstawaniu większej liczby kwiatów w kolejnym roku.

Wierzba iwa 'Kilmarnock' wymagania

Wierzba iwa jest mało wymagającym gatunkiem i może rosnąć na różnych stanowiskach, o ile nie są suche. Mimo takiej uniwersalności, najlepiej czuje się w miejscach ciepłych i słonecznych oraz na stosunkowo żyznych i wilgotnych glebach.
Najlepszym sposobem rozmnażania wierzby iwy 'Kilmarnock' jest szczepienie na właściwej podkładce, gdyż roślina pozyskana z ukorzenionego pędu, będzie przybierać mało atrakcyjną, krzaczastą formę.
Niestety, wierzba iwa jest bardzo podatna na rozmaite choroby grzybowe, a jej liście są przysmakiem wielu szkodników.

Wierzba iwa 'Kilmarnock' - zastosowanie

Szczepiona na podkładce odmiana wierzby iwy 'Kilmarnock' znakomicie nadaje się jako soliter - dobrze prezentuje się na tle trawnika. Idealnie nadaje się też do sadzenia w pobliżu oczek wodnych. Wierzba iwa 'Kilmarnock' nadaje się również do uprawy w pojemnikach na tarasie lub balkonie.

Poznaj inne wierzby:

 

Tekst: Katarzyna Józefowicz
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.