Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Drzewa liściaste
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Wierzba biała 'Tristis'

Salix alba 'Tristis'
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: dużo
Pokrój: zwisający
Wysokość: do 20 m
Barwa liści/igieł: srebrzysta
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: pędów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Wierzba biała 'Tristis' to odmiana naszej krajowej wierzby białej, należącej do rodziny wierzbowatych (Salicaceae). Gatunek rośnie dziko w Europie, Azji i północnych rejonach Afryki.

>>Przeczytaj też: Wierzby - gatunki i zastosowanie

Wierzba biała 'Tristis' - wierzba płacząca

Wierzba biała 'Tristis' ma malowniczą, szeroką i gęstą koronę z gałęziami wyrastającymi z niskiego grubego pnia. Rośnie szybko, dorasta do 20 m wysokości. Drewno ma kruche, więc u starszych okazów konary często ulegają wyłamaniu. Młodsze pędy są żółtozielone lub żółtopomarańczowe, wiotkie, u starszych okazów zwisają aż do ziemi. Nadają drzewu smętny, nostalgiczny charakter – stąd popularna nazwa "wierzba płacząca". Wierzba biała ma długie wąskie (lancetowate) liście, srebrzyste, od spodu jaśniejsze. Kwiaty – tzw. kotki – ukazują się wiosną (w marcu i kwietniu), tuż po pojawieniu się pierwszych liści. Roślina miododajna.

>>Przeczytaj też: Wierzba – właściwości lecznicze i zastosowanie produktów z wierzby

Wierzba biała 'Tristis' - uprawa

Wierzba biała 'Tristis' jest mało wymagająca co do gleby, ale najlepiej rośnie na żyznych, próchnicznych i wilgotnych podłożach w pobliżu wody. Jest odporna na mróz. Dobrze znosi przycinanie. Pędy bardzo łatwo się ukorzeniają.

Wierzba biała 'Tristis' – zastosowanie

Jest dużym drzewem, które do dobrego rozwoju potrzebuje przestrzeni. Najlepiej, gdy rośnie na rozległym trawniku lub nad wodą - wtedy jej walory mogą być pełni wyeksponowane. Nie nadaje się do małych ogrodów.

Poznaj inne wierzby:

 

 

Tekst: Anna Skórkowska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.