Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Drzewa liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Wiązowiec południowy

Celtis australis
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: rozłożysty, wzniesiony
Wysokość: 20 m - 30 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: oliwkowożółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Wiązowiec południowy prawdopodobnie pochodzi ze wschodniej i południowej części USA. W stanie naturalnym można go spotkać także w Azji Zachodniej i Afryce Północnej. W Polsce raczej rzadko spotykany, a jeśli już można go spotkać, to w zieleni miejskiej. Należy do rodziny wiązowate (Ulmaceae).

Wiązowiec południowy - opis

Wiązowiec południowy ma okrągłą, sklepioną oraz rozłożystą koronę. Najczęściej przewiesza się na jedną stronę. Osiąga od 20 do 30 m wysokości. Kora ma oliwkowy kolor, u starszych okazów staje się brunatnooliwkowa. Pędy są dość długie, ulistnione. Liście są zielone (od spodu jaśniejsze) lancetowato-podłużne, ostro zakończone na szczycie, o falistych brzegach, mogą mieć delikatne owłosienie.
Okres kwitnienia zależy od warunków pogodowych - u nas zwykle przypada na maj, choć w naturalnym środowisku kwitnie od marca do kwietnia. Oliwkowożółte, niepozorne kwiaty nie są wyjątkowo ozdobne. Owoce - kuliste pestkowce na długich szypułkach - wyrastają z pachwin liści. Dojrzałe mają czerwonobrązowy kolor. Są jadalne, uznawane za bardzo smaczne.

Wiązowiec południowy - warunki uprawy

Wiązowiec południowy lubi miejsca słoneczne lub półcieniste. Nie jest wymagający co do podłoża, wystarczy mu średniej żyzności gleba o umiarkowanej wilgotności. Jedynie wysoka wilgotność i tereny zalewowe oraz przeciągi nie sprzyjają wzrostowi drzewa. Wiązowiec południowy jest uznawany za dość wytrzymałe drzewo, nie jest wrażliwy na niekorzystne warunki klimatyczne oraz choroby i szkodniki.

Wiązowiec południowy - pielęgnacja

Wiązowiec południowy nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Raz na jakiś czas można wzmocnić drzewo nawozem mineralnym wieloskładnikowym. Rozmnaża się go przez wysiew nasion lub przez sadzonkowanie, jednak oba te sposoby są na tyle trudne, że trudno gotowe okazy otrzymać nawet w wyspecjalizowanych szkółkach.

Wiązowiec południowy - zastosowanie

Wiązowiec południowy sprawdzi się w większych ogrodach oraz w zieleni miejskiej. Z racji swojej dużej gęstości pędów, ładnie się krzewi i idealnie może zakryć nieciekawe miejsca w ogrodzie. Polecany raczej do cieplejszych rejonów naszego kraju. W Azji oraz Afryce owoce wiązowca są jadalne i uznawane za przysmak.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.