Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Drzewa liściaste
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Agnieszka Żukowska

Wiąz holenderski 'Wredei'

Ulmus x hollandica 'Wredei'
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: odwrotnie stożkowaty
Wysokość: 3 m - 4 m
Barwa liści/igieł: złotożółta
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Wiąz holenderski – opis

Wiąz holenderski 'Wredei' jest wolno rosnącym drzewem o wąskim, odwrotnie stożkowatym pokroju (tzn. rozszerzającym się ku górze). Pędy tej odmiany wiązu rosną prawie pionowo w górę, przyrastając około 15 cm rocznie. Wiąz drzewo liściaste po 10 latach drzewo dorasta do 3-4 m wysokości i 2-3 m szerokości korony, a starsze rośliny osiągają 6-8 m wysokości i 3-4 m szerokości.

Wiąz liście

Wiąz holenderski 'Wredei' ze względu na kolor liści, często jest potocznie nazywany żółtym wiązem holenderskim. Młode liście wiązu holenderskiego 'Wredei' mają złotożółty kolor, który z czasem staje się coraz bardziej zielonożółty. Kształt liści jest szerokoeliptyczny, a brzeg blaszki piłkowany.

Wiąz drzewo

Wiąz holenderski 'Wredei' nie ma wysokich wymagań co do gleby, dobrze będzie rósł praktycznie w każdej ziemi ogrodowej, jednak najlepiej w glebie żyznej, średnio wilgotnej i przepuszczalnej. Wiąz holenderski 'Wredei' jest odporny na suszę, wymaga stanowiska półcienistego lub słonecznego, jednak w bardzo intensywnym słońcu żółte liście mogą ulegać poparzeniu i zasychać, dlatego ważne jest regularne podlewanie drzew rosnących na słońcu.

 

>>Przeczytaj też: Wiąz holenderski 'Wredei': brązowe i zwinięte liście


Wiąz kolumnowy w ogrodzie

Wiąz holenderski 'Wredei' ze względu na swoje rozmiary i wyjątkową dekoracyjność, idealnie nadaje się do sadzenia w małych ogrodach przydomowych, zwłaszcza w nasadzeniach z innymi drzewami o kontrastujących liściach (np. ciemnozielonych lub purpurowych). zabezpieczenia.

 

>>Przeczytaj też: Drzewa w małym ogrodzie: dlaczego warto je sadzić, jakie gatunki wybrać

 

Wiąz Wredei w pojemnikach

Drzewo wiąz holenderski 'Wredei' nadaje się także do uprawy w pojemnikach. Cięcie nie jest wskazane, gdyż wiązy słabo odrastają i są podatne na infekcje grzybowe. Wiąz holenderski 'Wredei' jest odporny na mróz, jednak młode egzemplarze oraz rośliny rosnące w doniczkach wymagają zabezpieczenia.

Poznaj inne drzewa o pokroju kolumnowym:


Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.