Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Drzewa liściaste
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Tulipanowiec amerykański 'Edward Gursztyn'

Liriodendron tulipifera 'Edward Gursztyn'
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: kulisty
Wysokość: 2 m - 3 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: zielonożółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Tulipanowiec amerykański 'Edward Gursztyn' to odmiana tulipanowca otrzymana w Szkółkach Drzew i Krzewów Ozdobnych Gursztyn w Braniewie. Wprowadzono ją do handlu w 2009 roku. W 2010 roku roślina zdobyła złoty medal na Wystawie Zieleń to Życie w Warszawie.

Tulipanowiec amerykański 'Edward Gursztyn' to małe, karłowe, wolno rosnące drzewo liściaste, ze szczepioną na pniu kulistą koroną, dorastającą do 1m średnicy. Drzewo dorasta do 2-3 m wysokości. Liście jasnozielone, 4 klapowe o oryginalnym kształcie,  jesienią złocistożółte lub pomarańczowe, sezonowe, opadają na zimę. Kwiaty żółtawozielone, przypominające tulipany, pojawiają się na roślinie w czerwcu.

Tulipanowiec amerykański 'Edward Gursztyn' lubi stanowiska słoneczne, ale poradzi sobie również w cieniu. Wymaga przeciętnych ogrodowych, umiarkowanie wilgotnych, ale dość żyznych gleb. Młode rośliny wymagają osłony, ale starsze dobrze znoszą polskie zimy. Strefa mrozoodporności 5B. Roślina dobrze znosi też klimat miejski. Jej korona wymaga corocznego cięcia korekcyjnego i prześwietlającego (w starszym wieku), które wykonujemy w stanie bezlistnym, wczesną wiosną, od końca lutego do początku kwietnia.

Tulipanowiec amerykański 'Edward Gursztyn' doskonale nadaje sie do małych ogrodów przydomowych, parków, zieleni miejskiej i osiedlowej. Sprawdza sie zarówno jako soliter, jak i w gupach roślinnych oraz szpalerach.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.