Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Drzewa liściaste
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka

Tulipanowiec amerykański ‘Aureomarginatum’

Liriodendron tulipifera ‘Aureomarginatum’
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: szerokostożkowy
Wysokość: 20 m - 30 m
Barwa liści/igieł: zielono-kremowa
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: zielono-żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Tulipanowiec amerykański ‘Aureomarginatum’ to drzewo liściaste z rodziny magnoliowatych (Magnoliaceae). Odmiana ta funkcjonuje jednocześnie pod handlową nazwą MAJECTIC BEAUTY. To duże, szybko rosnące drzewo, po kilkudziesięciu latach osiąga ponad 20 m wysokości i około 15 m średnicy korony, która w młodym wieku jest piramidalna, w starszym – regularna i szeroka. Korona jest zbudowana z grubych, niezbyt licznych konarów, w dolnej części ustawionych niemal poziomo, w górnej – ukośnie wzniesionych. Gałęzie są silnie ulistnione, dlatego po rozwinięciu liści drzewo staje się gęste i daje głęboki cień. Pień jest zwykle pojedynczy, dość gruby, prosty i pokryty głęboko bruzdowana korą barwy szarobrunatnej.
Liście tulipanowca amerykańskiego mają długie (do 10 cm) ogonki liściowe oraz charakterystyczne blaszki długości około 15 cm i podobnej szerokości, o ostrych klapach bocznych (najczęściej 4), klinowato wyciętym wierzchołku i zaokrąglonej lub płytko sercowatej nasadzie.
Tulipanowiec amerykański ‘Aureomarginatum’ ma liście pstre z zielonym środkiem i nieregularnie kremowych brzegach. Jesienią liście przebarwiają się na kremowo-żółty kolor, na zimę opadają.
Tulipanowiec amerykański ma oryginalne kwiaty, które niestety nie są zbyt widoczne, bo ukryte wśród liści. Ukazują się na roślinie na przełomie czerwca i lipca, mają kształt podobny do tulipanów (stąd nazwa gatunku). Kwiaty są dość duże (średnicy około 5 cm), osadzone pojedynczo na końcach pędów, złożone z 3 zielonkawych działek kielicha i 6 żółtawozielonych, wyprostowanych płatków korony, na wierzchołkach odgiętych nieco na zewnątrz. We wnętrzu kwiatu, w pobliżu nasady płatków występują pomarańczowoceglaste plamy (po jednej na każdym płatku), tworząc wewnątrz kielicha kwiatowego szeroką wstęgę. Kwiaty są obupłciowe.
Tulipanowiec amerykański ‘Aureomarginatum’ wchodzi w okres kwitnienia znacznie wcześniej niż gatunek – mogą już zakwitać kilkuletnie drzewa w szkółkach. Po zapyleniu przez owady i zapłodnieniu, tworzą się początkowo zielone, szyszkowate kwiatostany, długości około 6 cm, które długo utrzymują się na pędach, a zimą lub wiosną rozpadają się na wąskie, brązowe skrzydlaki (większość z nich jest płonna i nie kiełkuje).
Tulipanowiec amerykański ‘Aureomarginatum’ wymaga gleb żyznych, próchniczych, przepuszczalnych, dostatecznie wilgotnych, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Nie znosi gleb wapiennych (o odczynie zasadowym), suchych ani podmokłych. Najlepiej rośnie i kwitnie w miejscach nasłonecznionych lub w lekkim półcieniu. Choć w naszych warunkach klimatycznych tulipanowiec jest całkowicie odporny na mróz, to młode okazy w szczególnie mroźne zimy mogą przemarzać, dlatego przez pierwszych kilka lat warto okręcać pnie najmłodszych drzew, np. agrowłókniną, chochołami ze słomy lub tekturą falistą, a ich podstawy kopczykować kompostem, korą, trocinami czy suchymi liśćmi.. Strefa mrozoodporności 4.

Tulipanowiec amerykański ‘Aureomarginatum’ to typowa roślina soliterowa, stosowana do sadzenia pojedynczo w szczególnie eksponowanych miejscach. Najpiękniej wygląda na dużych trawnikach, gdzie jego korona swobodnie się rozrasta, jest nisko ugałęziona i szeroka. Nadaje się do dużych ogrodów przydomowych oraz do zieleni publicznej (do sadzenia w osiedlach i w parkach).
Tulipanowiec amerykański ‘Aureomarginatum’ może być rozmnażany wyłącznie wegetatywnie, przez późnozimowe lub wczesnowiosenne szczepienie pędów odmiany na siewkach tulipanowca amerykańskiego (gatunku). Tak rozmnażane drzewa szybko wchodzą w okres kwitnienia (pod warunkiem, że pędy odmiany wykorzystane do szczepienia pobrano z kwitnącego już egzemplarza).

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.