Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Drzewa liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Tulipanowiec amerykański

Liriodendron tulipifera
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: piramidalny, szeroki
Wysokość: 15 m - 20 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: zielonożółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Drzewo tulipanowiec

Tulipanowiec amerykański to drzewo liściaste należące do rodziny magnoliowatych (Magnoliaceae). W środowisku naturalnym występuje w Appalachach – w Ameryce Północnej, gdzie dorasta do 60 m wysokości. W Polsce zwykle osiąga 15-20 m. Rośnie szybko. Ma szeroką, piramidalną koronę. Kora drzewa jest szara, spękana. Liście tulipanowca amerykańskiego mają charakterystyczny, klapowaty kształt. Jesienią przebarwiają się na żółtopomarańczowo.

Kwiaty tulipanowca przypominają tulipany (stąd nazwa drzewa), mają delikatną zielonkawo-biało-pomarańczową barwę. Pojawiają się w czerwcu. Owocem jest oskrzydlony orzeszek. Tulipanowiec amerykański to roślina miododajna.

Tulipanowiec uprawa

Tulipanowiec amerykański należy sadzić na stanowiskach słonecznych, osłoniętych od wiatru. Preferuje podłoża świeże, przepuszczalne, dość wilgotne o odczynie kwaśnym do obojętnego. Nie znosi podłoży suchych i wapiennych. Tulipanowiec najlepiej sadzić wiosną (młode okazy nie są w pełni mrozoodporne). Zaleca się przywiązywać go do palików. W pierwszych latach uprawy warto osłaniać drzewka i ściółkować glebę. W czasie suszy wymaga podlewania. Nawożenie z reguły nie jest konieczne (źle reaguje na zasolenie gleby)
Tulipanowiec amerykański nie wymaga cięcia – poza usuwaniem przemarzniętych bądź porażonych chorobą pędów. Jest mało podatny na szkodniki.

>>Przeczytaj też: Pęknięta kora tulipanowca

Tulipanowiec amerykański ze względu na dekoracyjny wygląd warto sadzić pojedynczo (jako soliter) w wyeksponowanych częściach ogrodu. Zaleca się uprawiać go w większych ogrodach i parkach. Gatunek znosi zanieczyszczenia powietrza, dlatego nadaje się do sadzenia w aglomeracjach. Korzenie tulipanowca wykorzystywane są jako dodatek do piwa.

Odmiany tulipanowca amerykańskiego

Poznaj ciekawe odmiany tulipanowca amerykańskiego

 

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.