Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Drzewa liściaste
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Topola osika

Populus tremula
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, smukły
Wysokość: do 30 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, purpurowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: III - IV
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Topola osika należy do rodziny wierzbowatych (Salicaceae). Pochodzi z Europy i Azji, obecnie zasięg jej występowania jest bardzo duży: obejmuje całą Europę, dużą część Azji, a nawet Afrykę Północną. W Polsce jest to drzewo pospolicie występujące na terenie całego kraju.

>>Przeczytaj też: Jakie wybrać drzewa i krzewy do ogrodu

Drzewo osika

Topola osika to średniej wielkości drzewo. Dorasta do około 30 m wysokości. Charakteryzuje się smukłą koroną oraz bardzo długim, mocno zaznaczonym pniem. Kora młodych drzew jest jasnokremowa i gładka, jednak z czasem zmienia kolor na zielonoszary i staje się spękana, zwłaszcza w dolnej części.

Topola kwitnie na przełomie marca i kwietnia, przed pojawieniem się liści. Topola to roślina dwupienna - na jednym okazie znajdują się kwiaty męskie, a na innym żeńskie. Kwiaty zebrane są w kwiatostany nazywane kotkami, męskie są długości około 5-8 cm z 8-15 pręcikami, których pylniki mają purpurowy kolor. Żeńskie kotki mają 4-6 cm, jednak podczas owocowania wydłużają się do około 12 cm. Ich słupki są czerwonego lub różowego koloru. Owoce składają się z torebek wypełnionych nasionami z długim białym puchem. Nasiona dojrzewają na przełomie maja i czerwca.

Topola liście

Najbardziej charakterystyczne są liście topoli: są okrągłe, z lekko pofalowanym brzegiem, ciemnozielone. Liście mają długie ogonki - dłuższe od blaszki liściowej, dzięki czemu ciekawie szeleszczą, nawet przy niewielkim podmuchu wiatru. Topola osika jest wiatropylna. Drzewo żyje około 100 lat i jest uważane za krótkowieczne.

Odmiany topoli osiki

Ciekawe odmiany topoli osiki:

  • ‘Erecta’ - bardzo wysoka odmiana o wąskiej kolumnie, idealna na szpalery,
  • ‘Pendula’ o sztywno zwisających gałęziach,
  • ‘Gigas’ - odmiana triploidalna, ma duże liście, jest odporna na choroby grzybowe (zwłaszcza na zgniliznę rdzeniową).

Inne znane drzewa:

Topola osika uprawa

Topola osika preferuje ciepłe słoneczne stanowisko o umiarkowanej wilgotności podłoża. Lubi gliniaste, żyzne gleby, jednak poradzi sobie na większości rodzajach podłoży, nawet na tych piaszczystych. Niewskazane są dla niej podłoża mocno wilgotne, gdyż może prowadzić to do chorób grzybowych pnia i korzeni. Ogólnie jej wymagania są niewielkie, co powoduje że jest rośliną pionierską. Bardzo szybko zasiedla odsłonięte przestrzenie. Topola osika jest odporna na mróz, suszę oraz szkodniki.

Drzewo nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Roślina dobrze znosi cięcie. Co roku na wiosnę dokonujemy cięcia fitosanitarnego i pielęgnacyjnego (wpłynie to na lepsze krzewienie się drzewa).
Topola osika bardzo szybko rośnie, dlatego wybierzmy dla niej miejsce, dzięki któremu będzie tłem dla innych roślin w ogrodzie. Drzewo rozmnaża się przeważnie przez sadzonki zdrewniałe lub zielne pobierane na wiosnę. Istnieje możliwość siania z nasion jednak jest to bardzo długotrwały proces.

Osika zastosowanie

Topola osika to typowo leśne drzewo, występuje przeważnie w borach mieszanych. Stosuje się je często do rekultywacji terenów oraz jako przedplon. O wiele lepiej prezentuje się w grupie niż jako pojedynczy okaz. Idealnie wygląda w zestawieniu z modrzewiem czy brzozą. Ze względu na niewielki ciężar, drewno topoli jest wykorzystywane do produkcji różnorakich sprzętów gospodarstwa domowego, do produkcji papieru lub zapałek. Roślina jest niezwykle odporna na zanieczyszczenia powietrza, dlatego sadzi się ją przy drogach.
Pąki kwiatowe topoli znajdują zastosowanie w zielarstwie. Zawierają glikozydy fenolowe, sole mineralne i wiele innych składników, które posiadają działanie moczopędne, oczyszczające i przeciwgorączkowe.

Tekst: Martyna Cieślińska
Opracowanie: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.