Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Drzewa liściaste
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Sumak octowiec 'Tiger Eyes'

Rhus typhina 'Tiger Eyes'
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: mało
Pokrój: rozłożysty, parasolowaty
Wysokość: 2 m - 3 m
Barwa liści/igieł: żółta
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: białozielona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: owoców, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Sumak octowiec 'Tiger Eyes' to bardzo młoda odmiana sumaka, naturalny mutant odmiany ‘Laciniata’. Została wyhodowana w 1984 roku w stanie Minnesota w USA, jednak do handlu wprowadzono ją w 2004 roku. Bardzo szybko zyskała popularność w całej Europie. Sumak octowiec należy do rodziny nanerczowatych (Anacardiaceae).

>>Przeczytaj też: Sumak octowiec - drzewo o kolorowych liściach jesienią. Czy warto sadzić sumaka w ogrodzie?

Sumak octowiec 'Tiger Eyes' - drzewo

Sumak octowiec ‘Tiger Eyes’ to małe liściaste drzewo. Rośnie wolno, dorastając do 2-3 m wysokości i podobnej szerokości, ma rozłożystą, parasolowatą koronę. Pędy są sztywne i grube w odcieniu czerwonobrązowym, są owłosione. Najbardziej ozdobną częścią tej odmiany sumaka są duże pierzaste liście, których długość dochodzi do 40 cm, składają się z 11-31 lancetowatych listków o długości 5-10 cm. Na wiosnę liście mają jasnozielonożółty kolor, latem przebarwiają się na żółto, a jesienią na czerwono.Na zimę opadają.

>>Przeczytaj też: Drzewa i krzewy o kolorowych liściach

Sumak octowiec jest dwupienny. Kwitnie od czerwca do lipca, kwiaty są żółtozielone, małe zebrane na końcu pędów w wiechy. Męskie i żeńskie kwiaty są do siebie bardzo podobne. Owocem są drobne, owłosione pestkowce, zebrane w stożkowate owocostany (kolby) w kolorze ciemnoczerwonym. Są one jadalne, lekko kwaśne. Pojawiają się w sierpniu i bardzo często utrzymują się na drzewie przez całą zimę. Roślina jest silnie miododajna.

Sumak octowiec 'Tiger Eyes' - warunki uprawy i pielęgnacja

Sumak octowiec ‘Tiger Eyes’ preferuje stanowisko słoneczne, jest zupełnie odporny na poparzenia słoneczne. Toleruje zarówno podłoże gliniaste, jak i piaszczyste. Najlepiej rośnie na glebach ciepłych, umiarkowanie wilgotnych lub suchych. Dobrze nosi suszę. Sumak octowiec jest całkowicie mrozoodporny.

Drzewo tworzy wiele odrostów korzeniowych, które warto regularnie usuwać. Nie wymaga corocznego przycinania. Cięcie wykonuje się tylko w momencie zbyt ekspansywnego wzrostu. Roślina ma płytki system korzeniowy, co często powoduje wywracanie drzewa. Należy sadzić ją w miejscach osłoniętych od wiatru. Okazy można rozmnażać z  nasion, jednak najczęściej dokonuje się tego przez odrosty korzeniowe lub sadzonki korzeniowe.

Sumak octowiec 'Tiger Eyes' - zastosowanie

Ze względu na swój niewielki rozmiar sumak octowiec ‘Tiger Eyes’ idealnie nadaje się do małych ogrodów. Często spotyka się go w parkach i w zieleni osiedlowej. Dzięki atrakcyjnym liściom dobrze prezentuje się na tle zielonej trawy lub w towarzystwie niskich bylin i krzewów. Można go sadzić w pojemnikach.

>>Przeczytaj też: Drzewa w małym ogrodzie: dlaczego warto je sadzić, jakie gatunki wybrać

Sumak octowiec należy do roślin, które bardzo szybko się rozrastają jednak ta odmiana rozrasta się najwolniej ze wszystkich znanych. Nadaje się na obsadzenie stoków zboczy czy wysokich rabat. Owoce rośliny są jadalne można z nich przygotować lekko kwaśny napój.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.