Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Drzewa liściaste
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Styrakowiec japoński

Pterostyrax hispida
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: regularny, stożkowy
Wysokość: do 50 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VII
Roślina ozdobna z: owoców, liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Styrakowiec japoński pochodzi z Azji (z Chin i Japonii). W Polsce nie występuje w stanie dzikim, można go spotkać w zbiorach kolekcjonerskich. Należy do rodziny styrakowatych (Styracaceae).

Drzewa liściaste do ogrodu. Polecamy najładniejsze gatunki drzew >>>

Styrakowiec japoński - opis

Styrakowiec japoński to drzewo liściaste o luźnym, naturalnym, z czasem lekko stożkowym pokroju. W naturalnych stanowiskach dorasta do 10 m wysokości, u nas osiąga do 5 m. Ma bardzo duże liście, których długość dochodzi nawet do 20 cm, są owalne, w kolorze intensywnie zielonym. Okres kwitnienia styrakowca rozpoczyna się w maju i trawa do lipca, wszystko zależy od warunków pogodowych. Kwiatostany są niezwykle ozdobne - są duże, składają się z białych, dzwonkowatych kwiatów, które mają duże pręciki wystające ponad koronę kwiatów. Jesienią w miejsce kwiatów pojawiają się szczeciniaste owoce zebrane w kiście. zazwyczaj utrzymują się na roślinie aż do zimy.

Styrakowiec japoński - warunki uprawy

Stanowisko pod uprawę styrakowca powinno być słoneczne lub półcieniste, dalekie od przeciągów. Podłoże powinno być żyzne, przewiewne i umiarkowanie wilgotne, najlepiej o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Roślina niestety bywa uszkadzana przez jesienne mrozy, dlatego jeśli mamy taką możliwość lepiej ją okrywać na zimę. Dość szybko jednak regeneruje się po takich uszkodzeniach. Nie jest podatna na choroby oraz szkodniki.

Styrakowiec japoński - pielęgnacja

Jeśli nasz okaz zbytnio się rozrośnie, wtedy można zastosować cięcie, które najlepiej przeprowadzać jesienią lub zimą. Roślina rozmnaża się z nasion lub przez sadzonki pędowe, wierzchołkowe.

Styrakowiec japoński - zastosowanie

Styrakowiec japoński idealnie sprawdzi się jako soliter posadzony na tle zielonego trawnika. Wtedy najlepiej będzie mogła pokazać swój potencjał. Może zostać wykorzystana również jako żywopłot. Raczej rzadko spotykana w przydomowych ogrodach, zdecydowanie częściej w ogrodach botanicznych lub arboretach.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.