Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Drzewa liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Śniegowiec wirginijski

Chionanthus virginicus
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: dużo
Pokrój: rozłożysty, wzniesiony
Wysokość: do 4 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Śniegowiec wirginijski pochodzi z Ameryki Północnej. W Polsce uprawiany dość rzadko, ale można go spotkać w ogrodach kolekcjonerskich. Należy do rodziny oliwkowatych (Oleaceae). Nazwa łacińska tłumaczy wygląd kwiatów, które imitują płatki śniegu.

Śniegowiec wirginijski - opis

Śniegowiec wirginijski zaliczany jest do niskich drzew lub średniej wielkości krzewów. Ma wzniesiony, rozłożysty pokój. Roślina dorasta do 4 m wysokości. Bardzo często tworzy kilka pni. Liście są naprzemianległe, wąskojajowate, skórzaste, w kolorze ciemnozielonym. Jesienią przebarwiają się na żółto, co czyni drzewo niezwykle ozdobnym w tym okresie.
Śniegowiec kwitnie od maja do czerwca. Kwitnienie jest dość intensywnie, ale krótkie. Białe, drobne, pachnące kwiaty pojawiają się na jednorocznych pędach, są czteropłatkowe z długimi i wąskimi płatami, które delikatnie się kręcą. Są zebrane w zwisające wiechowate kwiatostany. Roślina jest dwupienna: kwiaty żeńskie i męskie znajdują się na oddzielnych egzemplarzach. W czasie kwitnienia drzewo wygląda jakby obsypane płatkami śniegu. Latem na śniegowcu pojawiają się owoce: ciemnoniebieskie, podobne do śliwek. Niestety, nie są jadalne.

Śniegowiec wirginijski - warunki uprawy

Śniegowiec wirginijski jest mało wymagającą rośliną. Dobrze rośnie zarówno w pełnym słońcu, jak i w półcieniu. Gleba nie musi być wysokiej jakości, ale ważne aby była przewiewna i dość wilgotna. Roślina jest w pełni mrozoodporna. Dodatkowo śniegowiec jest odporny na zanieczyszczenia powietrza, dzięki temu można bez problemu wykorzystywać go w zieleni miejskiej.

Śniegowiec wirginijski - pielęgnacja

Śniegowiec wirginijski nie wymaga cięcia (jeśli jednak zdecydujemy się na ten zabieg, to wykonujmy go po kwitnieniu, ponieważ pąki kwiatowe pojawiają się na pędach jednorocznych). Nie zapominajmy o regularnym podlewaniu przez cały okres wegetacji - zabieg ten jest bardzo ważny dla rozwoju i wzrostu rośliny.
Roślinę rozmnaża się przez wysiew nasion, jednak jest to proces wyjątkowo skomplikowany i w domowych warunkach mało możliwy. Alternatywą jest rozmnażanie w sposób wegetatywny, przez sadzonki wierzchołkowe. Jednak ten zabieg również nie należy do najprostszych, bowiem śniegowiec ciężko się ukorzenia.

Śniegowiec wirginijski - zastosowanie

Śniegowiec wirginijski może być ciekawą ozdobą ogrodu. Dobrze sprawdzi się jako soliter na tle przystrzyżonego trawnika. Warto posadzić go w miejscu widocznym i często odwiedzanym przez gości, by móc korzystać z pięknego zapachu kwiatów. Dobrze prezentuje się na ciemnym, kontrastującym tle. Korzenie oraz pień są wykorzystywane w medycynie ludowej. Czasami można go kupić w postaci piennej - najczęściej szczepiony jest na podkładce jesionu mannowego.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.