Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Drzewa liściaste
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Skrzydłorzech kaukaski = s. jesionolistny

Pterocarya fraxinifolia
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: dużo
Pokrój: wzniesiony, rozłożysty
Wysokość: do 35 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: zielonożółtobiała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Skrzydłorzech kaukaski rośnie w stanie naturalnym w Armenii, Azerbejdżanie, Gruzji, Rosji oraz na Zakaukaziu. Do Europy trafił w XVIII wieku. W Polsce jest uprawiany jako roślina ozdobna. Należy do rodziny orzechowatych (Juglandaceae).

Skrzydłorzech kaukaski - opis

Skrzydłorzech kaukaski to dość szybko rosnące drzewo o wzniesionym, rozłożystym pokroju. Drzewo dorasta do 35 m wysokości. Kora jest szarobrązowa, często spękana. Młode pędy są owłosione, z dużymi przetchlinkami. Zielone, nieparzystopierzaste liście składają się nawet z 25 listków. Górna strona blaszki liściowej ciemnozielona i błyszcząca, dolna - matowa i owłosiona. Liście jesienią przebarwiają się na kolor żółty. Roślina tworzy odrosty korzeniowe.

Skrzydłorzech kaukaski kwitnie w kwietniu i maju. Kwiaty są rozdzielnopłciowe, zebrane w kwiatostany - tzw. kotki - dorastające nawet do 50 cm długości (żeńskie są dłuższe od męskich). Owocem są uskrzydlone orzeszki, które pojawiają się we wrześniu lub październiku. Zwisające owocostany mają nawet do 40 cm długości.

Skrzydłorzech kaukaski - warunki uprawy i pielęgnacja

Najlepsze dla skrzydłorzecha jest miejsce półcieniste. Gleba powinna być próchnicza i dobrze wilgotna oraz przepuszczalna. Drzewo bardzo dobrze toleruje długotrwałą wilgoć, nawet zalewanie nie jest dla niego dużym problemem. Jest średnio odporny na mróz.
Skrzydłorzech kaukaski nie jest trudny w uprawie. Raz na jakiś czas, zwłaszcza w okresie wiosennym, można wzmacniać go nawozem mineralnym wieloskładnikowym. Nie wymaga cięcia, ponieważ korona sama bardzo ładnie rośnie. Skrzydłorzech kaukaski rozmnaża się z nasion lub przez odrosty korzeniowe.

Skrzydłorzech kaukaski - zastosowanie

Skrzydłorzech kaukaski sprawdzi się jako drzewo parkowe lub ogrodowe, jednak należy dla niego przeznaczyć dużo miejsca. Dobrze sadzić go w grupie. Sprawdzi się również w towarzystwie innych drzew parkowych, może też być tłem dla krzewów. Będzie dobrą ozdobą dla terenów bagiennych i nadrzecznych, gdzie panuje duża wilgotność podłoża. Drewno skrzydłorzecha kaukaskiego może być wykorzystywane do produkcji celulozy. Z racji nietypowej budowy chętnie jest fotografowane.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.