Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Drzewa liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Platan klonolistny

Platanus acerifolia
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: rozłożysty, wzniesiony
Wysokość: do 35 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: pomarańczowożółta, żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - VII
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Platan klonolistny to drzewo, które jest mieszańcem dwóch gatunków: platanu wschodniego, który swoje korzenie ma w południowo-wschodniej Europie oraz platanu zachodniego, który pochodzi z Ameryki Północnej. Obecnie platan klonolistny jest uprawiany na terenie całej Europy (z wyłączeniem Skandynawii). W Polsce bardzo często stosowany zarówno w ogrodach prywatnych, jak i nasadzeniach miejskich. Należy do rodziny platanowatych (Platanaceae).

Platan klonolistny - opis

Platan klonolistny jest drzewem o rozłożystej, wzniesionej koronie. Dość szybko przerasta na długość, dorasta do 35 metrów wysokości. Kora drzewa jest w szaro-popielata, łuszczy się tworząc seledynowe ślady. Liście są skrętolegle ustawione, najczęściej 3-5-klapowe w kolorze zielonym, jesienią przebarwiają się na kolor żółty lub pomarańczowy, do złudzenia przypominają liście klonu pospolitego - stąd też wzięła się nazwa rośliny.

Okres kwitnienia przypada od kwietnia do maja. Kwiaty są w żółte lub żółto-pomarańczowe, niepozorne, ale liczne, zebrane w kuliste główki-kwiatostany, które zwisają na długich szypułkach. Na ich miejscu późnym latem pojawiają się owoce - orzeszki zebrane w gęste zwisające owocostany. Rozpadają się jesienią.
Ciekawe odmiany:

  • ‘Sulttneri’ – odmiana o liściach zielonych z jaśniejszymi plamkami,
  • ‘Alpen’s Globe’ – odmiana dość niska o małych liściach.

>>Przeczytaj też: Jakie wybrać drzewa i krzewy do ogrodu

Platan klonolistny - warunki uprawy

Platan klonolistny lubi stanowiska słoneczne i ciepłe, dalekie od przeciągów, toleruje niewielki cień. Dobrze, aby gleba pod uprawę platanu klonolistnego była piaszczysto-gliniasta, przewiewna i umiarkowanie żyzna. Zwłaszcza młode okazy nie tolerują mrozów. Nie są straszne dla niego krótkotrwałe okresy suszy. Drzewo jest odporne na zanieczyszczenia powietrza, dlatego polecane jest do sadzenia w miastach.

Platan klonolistny - pielęgnacja

Platan klonolistny jest długowieczny, z czasem silnie się rozrasta, dobrze znosi cięcie, dlatego nie bójmy się tego zabiegu. Można je formować i odmładzać często, działa to pozytywnie na roślinę. Nie wymaga nawożenia. Dobrze znosi przesadzanie, nawet starsze okazy nie mają z tym problemu. Korzenie łatwo się regenerują.

Platan klonolistny - zastosowanie

Platan klonolistny często wykorzystywany jest jako soliter w parkach, skwerach oraz jako drzewo alejowe. Nie jest bardzo popularny w Polsce, ponieważ młode okazy mogą nie przetrzymać naszych zim. Jednak kiedy dorośnie z powodzeniem radzi sobie w naszym klimacie. Ze względu na bogaty wybór odmian o różnych rozmiarach, polecany jest zarówno do małych, jak i dużych grodów. Niestety, pyłek kwiatowy platana jest silnie uczulający, dlatego powinni unikać go alergicy.

>>Przeczytaj też: Platan klonolistny - duże drzewo. Czy platan nadaje się do ogrodu?

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.