Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Drzewa liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Paulownia puszysta

Paulownia tomentosa
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: luźny, parasolowaty, wzniesiony
Wysokość: 10 m - 15 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa, niebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Paulownia puszysta pochodzi z Chi. W Polsce jest stosunkowo mało znana, uprawiana jest wyłącznie w cieplejszych rejonach naszego kraju. Należy do rodziny paulowniowatych (Paulowniaceae). Znana jest też jako cesarskie drzewko szczęścia bądź paulownia cesarska.

Paulownia puszysta - opis

Paulownia puszysta to nieduże drzewo o zwartym, parasolowatym pokroju. W naturalnych warunkach dorasta do 20 m, u nas maksymalnie do 10-15 m. Korona paulowni jest dość szeroka, pędy kruche i w młodości mocno owłosione. Liście są owłosione, zielone, pojedyncze, szeroko-jajowate (u nasady sercowate, na wierzchołku zaostrzone), osadzone na długich ogonkach.
Paulownia kwitnie od maja do lipca. Kwiaty są rurkowate, zebrane w grona, jasnofioletowe lub niebieskie. Właśnie dzięki kwiatom drzewo jest takie dekoracyjne. W Polsce uznawane jest za jedno z najpiękniejszych drzew ozdobnych. Jednak w naszym klimacie trudno uzyskać dużą liczbę kwiatów na drzewie. Owoce pojawiają się we wrześniu. Są to duże, zdrewniałe torebki o jajowatym kształcie. Wewnątrz nich znajdują się drobne nasiona zaopatrzone w skrzydełka.

Paulownia puszysta - warunki uprawy

Paulownia puszysta nie jest trudna w uprawie, choć niestety pąki kwiatowe często przemarzają i w naszym klimacie roślina rzadko zakwita. Roślina preferuje miejsca słoneczne, bez przeciągów. Gleba powinna być żyzna, przewiewna i umiarkowanie wilgotna, o odczynie obojętnym. Paulownia radzi sobie także na podłożach mniej żyznych. Drzewo jest wyjątkowo wrażliwe na przymrozki. Bardzo często pąki kwiatowe przemarzają. Roślina jest za to dość tolerancyjna na suszę i warunki miejskie.

Paulownia puszysta - pielęgnacja

W naszym klimacie cesarskie drzewko szczęścia bezwzględnie wymaga okrywania na zimę. Dobrze znosi cięcie, dlatego znakomicie nadaje się do małych ogrodów. Rozmnaża się przez nasiona lub odrosty korzeniowe.

Paulownia puszysta - zastosowanie

Paulownia puszysta to wyjątkowo ozdobne drzewo, które najlepiej w ogrodach przydomowych prezentuje się jako soliter. Ze względu na nieduże rozmiary z powodzeniem można paulownię uprawiać w pojemnikach ustawianych na balkonach bądź tarasach.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.