Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Drzewa liściaste
lista roślin
fot: Piotr Gorączko

Parczelina trójlistkowa

Ptelea trifoliata
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: rozłożysty
Wysokość: do 5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: zielona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Parczelina trójlistkowa występuje na wschodzie Ameryki Północnej. Ma postać rozłożystego krzewu lub małego drzewa o szerokiej koronie często osadzonej na kilku pniach. Malowniczy pokrój sprawia, że parczelina ładnie wygląda posadzona jako soliter. Najlepiej oglądać ją z pewnej odległości. Ciemnozielone liście jesienią przebarwiają się na żółto. Drobne, zielonkawe kwiaty, zebrane w duże kwiatostany nie są szczególnie dekoracyjne. Ozdobne są natomiast suche zielonkawe owoce, które przypominają płaskie pergaminowe krążki. Są one zebrane w kuliste owocostany i długo utrzymują się na roślinie.

Parczelina trójlistkowa ma małe wymagania siedliskowe. Dobrze rośnie w przeciętnej przepuszczalnej glebie, jest odporna na mróz, nieźle znosi suszę. Uprawiana jest też odmiana o żółtych liściach. (eb-g)

Tekst: Elżbieta Borkowska-Gorączko
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.