Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Drzewa liściaste
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Morwa czarna

Morus nigra
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: rozłożysty, wzniesiony
Wysokość: 10 m - 15 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żołta, zielona, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: liści/igieł, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Morwa czarna pochodzi ze wschodniej części Azji, popularna jest również w Europie. W Polsce częściej spotyka się zazwyczaj morwa biała, jednak i morwa czarna jest obecna w przydomowych ogrodach. Należy do rodziny morwowate (Moraceae).

>>Przeczytaj też: Morwa w ogrodzie - gatunki i odmiany. Uprawa i pielęgnacja morwy

Morwa czarna - opis

Morwa czarna to drze o gęstej, rozłożystej koronie. Osiąga od 10 do 15 m wysokości. Bardzo często tworzy kilka grubych konarów. Liście morwy czarnej są zielone, ułożone skrętolegle owalne i ostro zakończone. Blaszka liściowa jest piłkowana i owłosiona.
Okres kwitnienia morwy czarnej trwa od maja do czerwca. Rozróżnia się kwiaty męskie oraz żeńskie. Męskie składają się z czterech płatków o zebrane są w kotki. Natomiast żeńskie zebrane są w główki o krótkich szypułkach. Ich kolor może być biały, żółty lub lekko różowy.
Główną ozdobą morwy czarnej są owoce. Pojawiają się na roślinie latem. Są to niełupki, które mają mięsistą strukturę. Zebrane w owocostany typu orzeszek, przyjmują barwę czarną (stąd wzięła się nazwa gatunkowa rośliny).  Owoce są w kształcie owalnym lub kulistym. Są jadalne - dojrzałe powinny mieć przyjemny, słodki smak. Owoce morwy wykorzystywane są w gastronomii oraz w medycynie wschodu. Pomagają w leczeniu cukrzycy. Spora zawartość witaminy C i B sprawia, że owoce morwy stosuje się jest w leczeniu przeziębienia.

Morwa czarna - warunki uprawy

Morwa czarna lubi miejsca słoneczne i ciepłe, osłonięte od wiatru. Polecana jest do sadzenia w cieplejszych regionach Polski. Im starszy okaz, tym bardziej wytrzymały na niższe temperatury. Nie jest tak odporna na mróz jak morwa biała. Roślina lubi podłoże, żyzne, próchnicze i przewiewne, najlepiej o pH obojętnym do zasadowego.

Morwa czarna - pielęgnacja

Ważne jest regularne odchwaszczanie przestrzeni wokół drzewa, zwłaszcza jeśli chodzi o młode okazy. Morwa czarna znosi niewielkie susze, jednak w okresie kwitnienia i owocowania zapotrzebowanie wzrasta, dlatego warto roślinę nawadniać.
Morwa czarna nie wymaga dużego nawożenia - raz na jakiś czas warto wzmocnić ją kompostem lub obornikiem. Nie wymaga cięcia, ponieważ drzewo dość dobrze samo się formuje. Rozmnaża się przez sadzonki zdrewniałe lub odrosty korzeniowe. Można rozmnażać ją także przez nasiona wysiewane wiosną, jednak ten zabieg jest skomplikowany (nasiona muszą ulec stratyfikacji).

Morwa czarna - zastosowanie

Morwa czarna sprawdza się jako roślina do przydomowego ogródka, zwłaszcza jeśli mamy do zagospodarowania ciepłe i słoneczne miejsce. Morwa czarna wybierana jest do ogrodów nie tylko ze względu na ozdobność, ale ze względu na jadalne owoce, które jednak mogą brudzić posesję, np. kostkę przy domu czy samochód, dlatego lepiej posadzić drzewo w miejscu, gdzie nie będzie to przeszkadzało. Drzewo dobrze prezentuje się w towarzystwie jabłoni, grusz czy śliw.

Poznaj inne drzewa liściaste o ozdobnych owocach:


Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.