Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Drzewa liściaste
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Morwa biała

Morus alba
Kategoria: Drzewa liściaste
Podlewanie: średnio
Pokrój: rozłożysty, lekko wzniesiony
Wysokość: 10 m - 15 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: owoców, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Morwa biała jest to drzewo liściaste z rodziny morwowatych (Moraceae), pochodzi z Chin. W Europie zaczęto ją uprawiać około XI wieku. Jest to praktycznie jedyny gatunek morwy, który występuje w Polsce.

Morwa biała - opis

Drzewo morwy białej tworzy rozłożystą, kulistą i gęstą koronę. Dorasta do 10-15 m wysokości. Kora drzewa jest sękata, szarozielona lub brunatnoczerwona. Roślina posiada przewody mleczne, w których znajduje się sok mleczny. Kwiaty morwy białej pojawiają się w maju lub w czerwcu. Nie pełnią one funkcji ozdobnej. Roślina jest rozdzielnopłciowa, ale kwiaty występują na tym samym drzewie. Kwiaty męskie są podłużne i walcowate, o żółtych kotkach, żeńskie - owalne, główkowate, lekko wzniesione.
Liście morwy białej są zmienne, miękkie, mają jajowaty kształt, często są powcinane. Górna strona blaszki liściowej jest lekko błyszcząca, dolna naga lub pokryta włoskami. Owocem jest niełupka, złożona w owocostan w białym kolorze. W pełni dojrzewa latem, jest jadalna i bardzo często wykorzystywane są jej zdrowotne właściwości. Smak owoców morwy jest słodki, ale lekko mdły. Wewnątrz owoców, znajdują się małe brązowe nasiona.

Ciekawą odmiana morwy białej jest ‘Pendula’ o pokroju płaczącym, idealna do małych ogrodów oraz ‘Nana’ - odmiana o bardzo gęstej koronie, z licznymi liśćmi w zielononiebieskim odcieniu.

Morwa biała - warunki uprawy

Morwa biała jest dość łatwa w uprawie. Preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste. Lubi miejsca zaciszne. Gleba powinna być wilgotna, przewiewna, piaszczysta lub gliniasta, nawet nie bardzo żyzna. Najlepszy odczyn gleby dla morwy białej to obojętny. Roślina jest odporna na suszę oraz na zanieczyszczenia powietrza.

Morwa biała - pielęgnacja

Drzewo nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Warto co roku wzbogacić go na wiosnę nawozem wieloskładnikowym. Pozwoli to łatwiej zawiązać kwiaty, co za tym idzie plon owoców będzie większy. Roślina jest rzadko atakowana przez szkodniki i choroby, co zwiększa jej popularność. Ze względu na to, że morwa tworzy liczne odrosty korzeniowe, może się nadmiernie rozrastać (warto regularnie przycinać odrosty - zabieg ten roślina znosi bardzo dobrze). Jeżeli stosujemy ją na żywopłot, to drobne pędy tniemy na wiosnę, a grube gałęzie jesienią, po zebraniu owoców. Roślina rozmnaża się przez nasiona, które powinny być poddawane zabiegowi stratyfikacji lub przez odrosty korzeniowe.

Morwa biała - zastosowanie

Morwa biała jest często stosowana jako roślina ozdobna do parków i ogrodów. Idealnie sprawdza się w żywopłotach, dobrze wygląda posadzona w pobliżu skalniaków lub wrzosowisk.

Morwa wykorzystywana jest także w gastronomii: z owoców można przygotowywać: nalewki, dżemy, kompoty, a z liści przygotowuje się napar do picia (liście morwy działają stabilizująco na poziom cukru we krwi, są bogate w witaminę A i C).

Poznaj inne drzewa liściaste o ozdobnych owocach:


Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.